חוק האזרחות: במדרון לאפרטהייד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטת בג"ץ אתמול בדבר חוקתיות חוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה), היא עדות להיחלשותו כמגן זכויות האזרח. בפסיקה מ-2006 שישה מ-11 קבעו שהחוק אינו חוקתי, בפסיקה הנוכחית שישה מ-11 קבעו שהחוק, שעוד הוחמר בעקבות הפסיקה הראשונה, חוקתי. זאת תוצאה מאכזבת, גם כי הפסיקה הראשונה היתה סמוכה לאינתיפאדה השנייה, ואילו הנוכחית התקבלה לאחר שחלה רגיעה - גם הודות לתיאום בין ישראל לרשות הפלסטינית.

מאכזבת הכותרת "זכויות אדם אינן מרשם להתאבדות לאומית", שהשופט אשר גרוניס בחר לתת להחלטתו. איש לא חושב אחרת, אלא שהשופט אליקים רובינשטיין, שהגיע לאותה מסקנה שיפוטית, מכיר בכך "שציבור קטן - אותם בני המיעוט הערבי בישראל ובנותיו המבקשים להינשא לבני זוג תושבי האזור - נאלץ לשלם מחיר כבד כדי להגביר את ביטחונם של בני החברה הישראלית כולה, ושלהם בכלל זה". השופט גרוניס כנראה לא היה מסכים לניסוח זה, שכן כדבריו אינו "נמנה עם אלה הנותנים לזכויות החוקתיות המפורשות, אשר נזכרות בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, משמעות נרחבת ומקיפה ביותר".

מאכזבת קביעתה של השופטת מרים נאור, שהזכות החוקתית לחיי משפחה היא עולם ומלואו, אך מימושה עם בן זוג זר דווקא בישראל אינה ראויה להגנה חוקתית. קשה לקבל את הסתירה הזאת, המטילה על מדינה אחרת נטל שישראל אינה מוכנה לשאת בו, ופוגעת בזכות לחיי משפחה של אזרח ישראלי.

שופטי המיעוט קבעו עמדה ראויה שמאזנת בין הצרכים הביטחוניים של כל הציבור, לבין זכויות הפרט: דין החוק להתבטל ויש להחליפו בבדיקה ביטחונית של כל מועמד לשהייה בישראל כתוצאה מאיחוד משפחות.

ההחלטה נוגעת לאיזון שבין צרכים ביטחוניים לזכויות פרט, אבל הציבור יבין זאת כהחלטה דמוגרפית: הגנה על הרוב היהודי, תוך פגיעה בזכויות האזרחים הערבים. בכך מקדמת ההחלטה את ישראל במדרון לאפרטהייד.

Read this article in English: Down the slope of apartheid

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ