פני צה"ל לאן

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אגדת צה"ל כ"צבא העם", כל בחור וטוב לנשק, הולכת ומתפוררת עם השנים ועם השתנות משימותיו של הצבא: מהגנת קווי שביתת הנשק ואימונים למלחמה - לחיל מצב השומר בעיקר על שטחים כבושים ובתוכם, ורק בנוסף מתאמן למלחמות הגדולות המתרחקות ממנו.

כאשר החברה הישראלית מתבוננת במראה ניבטת אליה בבואה שונה מזו שראתה קודמתה מלפני 50, 35 ו-20 שנה; וכך גם כאשר צה"ל מביט במראה הצבאית. מקורות כוח האדם לצבא החובה השתנו, אוכלוסיית קציני הקבע אינה דומה לזו של אבותיה, והשירות במילואים הפך בפועל להתנדבותי. רק אחד מכל שני ישראלים מתגייס לשירות חובה, ורק אחד מכל שלושה מסיימי שירות חובה ממשיך בשני העשורים הבאים - ויותר, אם רצונו בכך, כמפקדים, טייסים וכדומה - במילואים. השאיפה של מייסדי צה"ל של המעבר משגרה לחירום לפני ששה עשורים, ובראשם שר הביטחון דוד בן גוריון והרמטכ"ל יגאל ידין, לכונן מיליציה של "חיילים בחופשה של 11 חודש בשנה", הנזעקים אל הדגל וחוזרים אל החרושת ואל המחרשה, שוב אינה הולמת את הנסיבות החברתיות והכלכליות של המאה ה-21.

לפי דיווחה של גילי כהן ב"הארץ", שלשום, המתכונת החדשה של שירות המילואים משנה את חתך המוכנים ליטול בו חלק פעיל - יותר מערי השדה ומיישובים קטנים, יותר סטודנטים, יותר זקוקים להשלמת הכנסה. ימי מילואים נחשבים למשאב במחסור, שהיחידות צריכות לחלק במשורה בין אנשיהן. השיקול העיקרי הוא לפיכך כלכלי, סוג של צדק חברתי במדים. חסרה התחשבות של צה"ל באותם סטודנטים, למשל כשנקבע תרגיל גדול בדיוק בעת בחינות הסמסטר.

הסטטיסטיקה אמנם יכולה להטעות, כי המונח "יישובים קטנים" הלם גם את הקיבוצים והמושבים, שסיפקו לצה"ל הישן את עתודות הפיקוד והמילואים שלו, אך המגמה ברורה ואולי טבעית. השיקולים לשירות בצה"ל - היכן, כמה ולמה - נעשים יותר ויותר אנוכיים, כמו אלה של מפקדי הצבא ושל הפוליטיקאים שמעליהם.

Read this article in English: Where is the army headed ?

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ