להציל את קול המוסיקה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בגילוי דעת שפירסמו בסוף השבוע עובדי "קול המוסיקה" - למרות שתקנון שירות המדינה אוסר עליהם לעשות זאת - הם קוראים להציל את התחנה. לטענתם, רשות השידור נחושה בדעתה לחסל אותה, ומינוי המנהל החדש, אריה יאס, החסר כל ידע מוסיקלי, הוא צעד ברור בכיוון זה. העובדים רואים במינויו בתחילת החודש "סטירת לחי מצלצלת, חוסר סבירות קיצוני, רמיסה של כל ערכי המקצועיות והיושרה".

בשנים שחלפו מאז ששודרו ישירות הקונצרטים של התזמורת הפילהרמונית הארצישראלית בשנות ה-30 וה-40, ומאז נחקק חוק רשות השידור שתובע "לשדר תוכניות בשטחי התרבות והאמנות... ולקדם את היצירה העברית והישראלית", ניתן היה לקוות שמסורת השידור המוסיקלי בישראל כבר אינה זקוקה למליצי יושר. קול המוסיקה, שאינה רק רשת מוסיקה קלאסית כפי שחושבים רבים אלא משדרת גם ג'ז, מוסיקת עמים ותוכניות מלל, נהנית מרייטינג של עד 9% (מהגבוה בעולם בתחומה). בכך היא המיישמת המובהקת של החוק - בשימור והחייאה של מסורות מוסיקליות, עתיקות ועכשוויות, מערביות ואתניות. למרות כל זאת היא נמצאת עתה בסכנת הכחדה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והכתבות ישירות אליכם

בעוד כשנתיים תציין התחנה שלושים שנה להקמתה. שנתיים - זו גם תוחלת החיים שמנבאים לה עורכי התוכניות, כי חמישה מהם, מתוך השמונה שנותרו (לעומת 20 עורכים כשנוסדה) כבר מעל גיל 65, וכמותם גם המנהל החדש, יאס. ניסיונות לסוגרה בעשור האחרון לא צלחו בגלל מחאת המאזינים מכל שכבות האוכלוסייה; אבל עכשיו לא מדובר באקט סגירה אלא בחנק אטי - מה שעלול לרפות את ידי המוחים. הפעולה צריכה לבוא איפוא מלמעלה: על השר הממונה על רשות השידור, בנימין נתניהו, לבטל את מינוי יאס ולמנות תחתיו איש מוסיקה ראוי שימלא את תקניה של התחנה, יציל את אוצרותיה הארכיוניים הנתונים בסכנה, ויוכל לשוב ולתעד את העשייה התרבותית-מוסיקלית שמתרחשת כאן ולהביא אותה לכל בית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ