שר פנים רע ושביתה אלימה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הכרזתו של מרכז השלטון המקומי על פתיחה בשביתה ללא הגבלת זמן של כל הרשויות המקומיות, נושאת אופי אלים. כאילו הפסקת מפעלי הזנה לקשישים, או טיפול בנוער במצוקה, הם הדרך לפתור את בעיות היסוד של השלטון המקומי בישראל - בעיות שנמשכות כבר עשרות שנים.

האמצעי הפסול מעיקרו שהשלטון המקומי בחר בו כדי להביע את מצוקתו, אינו גורע מהאותנטיות של המצוקה. בדרכו הפופוליסטית בחר שר הפנים אלי ישי להרחיב את הההנחות בארנונה למגזרים שלמים באוכלוסייה, בתוכם כמובן לא מעט מבוחריו החרדים. לישי קל להיות נדיב, כי לא הוא משלם את מחיר נדיבותו. את המחיר משלם השלטון המקומי, שנותר ללא מקורות הכנסה ראויים.

הכרסום הנמשך בבסיס הארנונה הפך את המס העירוני למס למעטים בלבד - יותר ויותר אוכלוסיות זוכות להנחות משיקולים זרים ושלא על בסיס סוציואקונומי, כך שמתי המעט שממשיכים לשלם ארנונה נאלצים לשאת על גבם את כל השאר. כפי שציין יו"ר השלטון המקומי שלמה בוחבוט, הארנונה נעשתה דומה לשירות מילואים - רק מעטים נושאים בנטל ומשלמים בעבור כולם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

העובדה ששר הפנים הוא נושא דגל הכרסום בהכנסות של השלטון המקומי ובשוויוניות של נטל הארנונה, אינה מקרית. הצעת חוק העיריות, שעליה עובדים משרד הפנים ומשרד המשפטים מ-2000, מונחת כאבן שאין לה הופכין על שולחן השר. העובדה שמדובר ברפורמה החשובה ביותר בניהול השלטון המקומי מאז קום המדינה - הרשויות בישראל עדיין מתנהלות לפי פקודה מנדטורית - לא מסייעת. נוח לישי להמשיך ולכבוש את השלטון המקומי במקום להצעידו אל עידן מודרני.

מערכת היחסים המעוותת בין משרד הפנים ובין השלטון המקומי מחייבת תיקון יסודי. המאבק של השלטון המקומי במשרד הפנים על תיקון מערכת היחסים, בין השאר באמצעות אישור חוק העיריות, חשוב מאין כמוהו. אבל שביתה ללא הגבלת זמן, על חשבון החלכאים והנדכאים, אינה הדרך.

Read this article in English: A bad minister and a vicious strike

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ