לגנוז את חוק טל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החוק להנצחת אפלייתם לטובה של חרדים לעומת חילונים, הידוע גם כ"חוק [השופט בדימוס צבי] טל", הצדיק את חששות מתנגדיו והזים את יומרות תומכיו. החוק מעניק הכשר רשמי לבחורי ישיבה, המבקשים להשתמט משירות חובה מלא, אך ליהנות מהזכויות הניתנות לחיילים. הרוב (בינתיים) החילוני ממשיך להתגייס, לשרת ולהקריב שלוש שנים מחייו - ולעתים גם את החיים עצמם - ואילו החרדים ממשיכים לבחור בין השתמטות מוחלטת לתנאים מועדפים בשירות. זהו אי-שוויון בלתי חוקתי בעליל, ואך פלא הוא שהמונים טרם יצאו לרחובות להפגין נגדו.

תחולתו המקורית של החוק היתה חמש שנים. כמקובל וכצפוי, בהגיע שעתו להתפוגג הוענקה לו ארכה נוספת, אף היא לחמש שנים. גם מועד זה עומד לחלוף, והפוליטיקאים - הניצבים בפני בחירות וחוששים מזעם המפלגות החרדיות, הרבה יותר מאשר מתגובת המצביעים החילוניים - מחפשים אמתלה להארכה נוספת.

לכאורה, התגלעה מחלוקת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מנהיג סיעת "עצמאות" אהוד ברק. נתניהו מבקש עוד חמש שנים וברק - שנה אחת ויחידה. למעשה, זו המחשה נוספת לפחדנותו האזרחית של מי שהיה לפני שנים רבות חייל אמיץ ומכהן כיום בתפקיד שר הביטחון. אין הבדל אמיתי בין שנה לחמש, כי הממשלה, הנוכחית או הבאה, תוכל לבוא שוב ולבקש ארכה נוספת. אם ברק, כטענתו, אכן סומך ידיו על עמדת המטכ"ל - זכות בחירה ראשונה לצה"ל את מי (לפי הצרכים והכישורים) לגייס לצבא, והגדלת הגמול למשרתים בצבא יותר משנה, בעוד כל השאר, חרדים כערבים, יוצאים לשנת שירות אזרחי - כי אז עליו לפעול לחקיקה ברוח זו כבר עכשיו.

ברק חזר למשרד הביטחון לפני ארבע שנים וחצי. היה עליו להתכונן לסופו של חוק טל בשנה הקודמת, ולא לחפש תירוצים לדחייה בשנה נוספת. החברה הישראלית, המסגרת הצבאית ולא פחות מהן הקהילה החרדית זקוקות לטלטלה, שתחילתה בגניזת חוק טל.

Read this article in English: Patently unconstitutional inequality

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ