לא לחון את השוטר

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר המשפטים, יעקב נאמן, הולם שוב. השר המליץ להעניק חנינה לשוטר שחר מזרחי, שהורשע בהריגת מחמוד גנאים, תושב בקה אל-גרבייה שפרץ למכונית בפרדס חנה. מזרחי נדון תחילה ל-15 חודשי מאסר, אבל בית המשפט העליון החמיר את עונשו וקבע אותו ל-30 חודשי מאסר.

המשטרה טענה, שגנאים נורה מפני שניסה לדרוס את אחד השוטרים, אבל עד ראייה סיפר, שהמכונית חנתה על המדרכה בזמן הירי. שופט בית המשפט המחוזי בפתח תקוה ד"ר מנחם פינקלשטיין קבע בהכרעתו, כי "לא היתה כל הצדקה לירי מיידי מטווח קצר לעבר ראשו של המנוח".

חודשיים לפני כניסת מזרחי לכלא כבר פנה השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', לשר המשפטים בבקשה לחון את השוטר. עכשיו אישר שר המשפטים את הבקשה. שני השרים הללו, הממונים על אכיפת החוק במדינת ישראל, לא היו צריכים להתערב בהחלטת בית המשפט העליון. דווקא הם היו צריכים להיות חרדים מאלימות היתר של המשטרה והיה עליהם לתמוך בריצוי מלא של העונש שהוטל על מזרחי.

משטרת ישראל נגועה בשנים האחרונות באלימות יתר, וידה קלה על ההדק; בעיקר כשמדובר בחשודים שהם אזרחים ערבים. את העונש הקל יחסית של השוטר מזרחי יש לקיים, בלא כל חנינה. שוטר ההורג אזרח לשווא ראוי לעונש חמור במיוחד בגלל היותו שוטר.

מתן חנינה למזרחי ישדר כעת מסרים פסולים לשוטרים ולאזרחים. לשוטרים יועבר המסר, שהריגת אזרח ערבי אינה חמורה בעיני השרים הממונים על אכיפת החוק בישראל. לאזרחים, בעיקר הערבים, יועבר המסר, שחייהם זולים להחריד. אלא שהללו כבר נוכחו לדעת זאת מזמן: שום שוטר לא הועמד לדין על הריגת 12 האזרחים הערבים באירועי אוקטובר 2000, עניין שערורייתי כשלעצמו.

מזרחי היה ראוי לעונשו, ועליו לרצותו עד תומו. עכשיו מוטלת המשימה על נשיא המדינה, שמעון פרס, האמור לאשר את המלצת השר: לבלום את ההמלצה הנפסדת ולא לאשר את החנינה לשוטר ההורג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ