אפליה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הנוהל של רשות האוכלוסין במשרד הפנים, המונע מבני זוג של ישראלים חד-מיניים לקבל אזרחות, הוא מעשה אפליה מובהק ומקומם, שנימוקיו, כפי שנמסרו לכתבת "הארץ" דנה ויילר-פולק שלשום, מבטאים עמדה נחשלת.

בהתבסס על עמדה זו, המדינה אינה מכירה בנישואים חד-מיניים לצורך קבלת מעמד של אזרח, הואיל ואלה אינם "עומדים בקריטריונים של נישואים", אך מקפידה לגבות מבני הזוג מסים וביטוח לאומי כאילו הם נשואים.

כלומר, מבחינת החובות למדינה הזוגות החד-מיניים נשואים לכל דבר, ומבחינת זכויותיהם הם מוגדרים כ"מנהלים חיי שיתוף". מדובר בכפל נורמות פסול, המאפיין מדינות חשוכות. זוגות חד-מיניים זכאים להכרה מלאה של הממסד וכל אפליה שנעשית על רקע מיני אינה לגיטימית, משום שהיא סותרת את חירותו הבסיסית של האדם לבחור את שותפו לחיים ללא התערבות המדינה.

הנוהל הפרימיטיבי של רשות האוכלוסין אף יוצר סיבוכים מיותרים, במיוחד כשמדובר בזוגות המגדלים ילדים. במקרה שבן הזוג הישראלי נפטר, למשל, בן הזוג שנותר בחיים עלול לאבד את הילדים, כי מאחר שאינו אזרח ישראלי הוא אינו יכול לאמצם ולכן לא יוכר כהורה, גם אם גידל אותם.

על אף התרברבותו של ראש הממשלה בקונגרס האמריקאי במאי האחרון, כאילו ישראל - בניגוד ליתר המדינות במזרח התיכון - מקבלת באופן מלא את הקהילה ההומו-לסבית, הרי שהמדינה הפקידה את תחום האישות של כלל אזרחיה בידי מונופול אורתודוקסי ההולך ומקצין. אלפי זוגות ישראליים נאלצים להינשא בחו"ל או לחיות כידועים בציבור, בגלל כניעתן המתמשכת של כל הממשלות לשלטון הממסד הרבני. במציאות זו, קשה להעלות על הדעת הכרה מלאה בזכויות של זוגות חד-מיניים.

למרות פתיחות מתירנית במרחב הציבורי, ובעיקר בתל אביב, שרק לאחרונה נבחרה ל"עיר הגאה המומלצת ביותר לקהילה ההומולסבית" - הממסד הולך ונאטם, וממרר את חיי אזרחיו בכלל והמבקשים להיות אזרחיו בפרט.

Read this article in English: Primitive and shameful discrimination

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ