עידן חדש עם מצרים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

היום לפני שנה בדיוק התקבצו עשרות אלפי צעירים מצרים בכיכר תחריר שבמרכז קהיר, והחלו את המסע שנועד לחולל תמורה היסטורית. פחות משבועיים אחר כך הודיע הנשיא חוסני מובארק על פרישתו, ואתמול החל השלב החדש בדמוקרטיה המצרית. לראשונה זה כ-60 שנה הושבע פרלמנט שנשען על בחירות חופשיות וכלליות, אשר משקף באופן אותנטי את מארג הכוחות הפוליטיים במצרים.

זה אולי איננו הפרלמנט שאליו שאפו במערב, קל וחומר בישראל. רובו נתון בידי מפלגות דתיות, חלקן, כמו הסלפים, אפילו רדיקליות בהשקפת עולמן - ומיעוטו בידי זרמים ותנועות ליברליים חילוניים. זה בוודאי איננו פרלמנט של "חותמת הגומי", בנוסח זה שציית לצווי המשטר, אבל זהו הפרלמנט של אזרחי מצרים. צריך לברך את אזרחי מצרים על הצלחתם לחולל את המהפכה, להפיל את המשטר שדיכא אותם ולכונן בפרק זמן קצר יחסית פרלמנט ייצוגי חדש, שירכיב בקרוב גם את הממשלה החדשה.

ואולם, המהפכה המצרית, כמו קודמתה התוניסאית, איננה נוגעת רק לשינוי שיטת המשטר או להפלת הנשיא. היא משנה את אופיו של הקשר בין השלטון לאזרחים: לא הציבור צריך למצוא חן בעיני משטרו, אלא המשטר הוא זה שצריך מעתה לקבל לגיטימציה אמיתית מן הציבור. זהו יסודה של הדמוקרטיה, שעליה מבקשים אזרחי מצרים ונציגיהם לבנות את עתידם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

זוהי דמוקרטיה שזקוקה לסיוע, הן כלכלי והן מדיני. ללא השקעות ועזרה ישירה תתקשה הדמוקרטיה להאכיל את 85 מיליון אזרחי מצרים. מדובר גם במדינה השואפת לשקם את מעמדה במזרח התיכון ובעולם כולו.

לכן ישראל איננה יכולה רק לעמוד מן הצד ולהמתין. עליה ליזום קשרים והזדמנויות עם המשטר החדש. מדינה שחרדה לגורלו של הסכם השלום עם מצרים איננה יכולה לנתקו מגורל התהליך המדיני עם הפלסטינים. מצרים מתחילה עכשיו לצעוד בדרך חדשה, כדאי שישראל תלמד להכיר את ציוני הדרך הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ