דיור מוזל לחרדים בלבד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר השיכון, אריאל אטיאס, הציג אתמול את הקריטריונים החדשים לקבלת דיור מוזל מהמדינה. הקריטריון המרכזי ימשיך להיות מספר הילדים במשפחה; משפחות שבהן שלושה ילדים ויותר יקבלו את העדיפות הגבוהה ביותר. הקריטריון השני יהיה שנות ותק בנישואין, והשלישי שירות בצבא או בשירות אזרחי ושירות במילואים.

אמנם עקב הלחץ הציבורי הציג אטיאס שיפור מסוים בקריטריונים לטובת המעמד הבינוני, העובד ומשרת בצבא, אך גם הפעם מצא קריטריונים שיהיו בעיקרם לטובת החרדים. כי הנתונים מלמדים, שהחרדים מתחתנים בגיל צעיר, ויש להם שלושה ילדים קטנים כשהם בגיל שבו החילונים בני המעמד הבינוני אינם חולמים אפילו להתחתן.

מאז נכנס אטיאס לתפקידו הוא דאג בעיקר לחרדים. ואכן, בשלוש השנים האחרונות הם קיבלו את הנתח העיקרי של דירות מסובסדות, באמצעות שיטת "מחיר למשתכן". ועדת טרכטנברג ניסתה לשנות את המציאות המעוותת הזאת בהכנסת קריטריון נוסף, "מיצוי כושר ההשתכרות", אך כשלה. כי לאטיאס ברור, כי כשיהיה צורך להוכיח ששני בני הזוג עובדים, או אחד מהם, או לפחות שהם מחפשים עבודה, החרדים ייצאו מהתמונה והמעמד הבינוני ייכנס.

המחאה החברתית באה מלב המעמד הבינוני, העובד קשה, משלם מסים, משרת בצבא ובמילואים, אבל אטיאס אינו מייצג אותם; לכן ממנו לא תבוא הישועה. זה המקום להתערבות של ראש הממשלה, שעד כה זיגזג בנושא. בנימין נתניהו אמנם רואה בש"ס את "השותף הטבעי" שלו בממשלה, אבל הוא מחויב לייצג את כל הציבור, לא רק את החרדים. נתניהו הרי התחייב למלא את המלצות ועדת טרכטנברג, שקבעה: "יש לתת עדיפות לאוכלוסיות אשר ממצות את כושר ההשתכרות שלהן, אך שכרן אינו גבוה", והקריטריונים של אטיאס עושים בדיוק את ההיפך.

על נתניהו למנוע את הגשת הקריטריונים למועצת מינהל מקרקעי ישראל ולהעביר בממשלה החלטה על קריטריונים אחרים, נכונים יותר, על פי המלצות ועדת טרכטנברג.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ