לטיפול המשטרה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

גם אילו דובר בחשד שפקיד בכיר במשרד ממשלתי כלשהו הטריד עובדת, היה מקום לבירור ממצה של העובדות ושל משמעותן המשפטית. קל וחומר, כשהפקיד הוא מנהל לשכת ראש הממשלה - ואם לא די בכך, כשהמדווחים על החשדות הם שלושה משרתי ציבור בכירים לא פחות ממנו. הפרשה שבמרכזה נתן אשל, מנהל לשכתו של בנימין נתניהו, אמנם אינה מסתמנת על פניה כשערורייה אדירה, איזו "אשל-גייט", אך עליה להיבדק במקצועיות וללא שמץ של ספק שמא לשכת נתניהו או מי מאנשיה נהנים מזכויות יתר. בדק, כמו צדק, צריך גם להיראות.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, נהג נכון בציינו לשבח את מוסרי המידע על אשל. ראוי שמסר זה יחלחל לכל מוסד ציבורי ואף לכל מקום עבודה. לא כך החלטת וינשטיין להטיל את הבדיקה על נציבות שירות המדינה. גם זהו מסר - והוא בעייתי. בשנים האחרונות התפתח נוהג של בדיקה בטרם חקירה. הטעם לכך הוא שקשה יותר לסגור תיק מאשר לפתוח אותו. מרגע שהוטלה על המשטרה חקירה פלילית, נגרם בעצם ההליך נזק-בכוח למי שמוגדר כחשוד. לא כל ידיעה מודיעינית הנקלטת באחת מרשויות החוק מבוססת על אדני-אמת, ולא כל קצה חוט מוליך לפקעת עבריינית. זהירות עדיפה על פזיזות, בשני תנאים - שאין בה איפה ואיפה, לטובת בכירים ולרעת זוטרים, ושאין בה כדי לצנן עקבות, קורבנות ועדים.

הבדיקה בנציבות שירות המדינה מובילה למסלול משמעתי, לא פלילי. בנסיבות מסוימות, נכון לבחור בה. אבל פרשת אשל, אפילו תסתיים בקול ענות חלושה, חורגת מנסיבות אלה. נציבות שירות המדינה הועברה ב-2007 ממשרד האוצר למשרד ראש הממשלה. היא גם אחראית לתופעות תמוהות שהוקיע באוקטובר אשתקד מבקר המדינה, בדו"ח על תפיחת תקן משרות האמון במשרד ראש הממשלה. הנציבות פסולה לבדיקה של משרד-האב שלה. על וינשטיין להעביר את הבדיקה למשטרה, או לצוות מיוחד ונטול פניות.

Read this article in English: Remove the shadow of suspicion

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ