נתניהו והקיפאון המדיני

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המועד הסופי שהציבה הרביעייה הבינלאומית (הקוורטט) בפני ישראל והפלסטינים להצגת עמדותיהם בסוגיות הביטחון והגבולות - 26 בינואר - חלף והיה כלא היה. מתווה הקוורטט, שנועד להחזיר את הצדדים מזירת ההתגוששות באו"ם אל שולחן המו"מ, עומד להיאסף אל אבותיו שמצטופפים בבית הקברות של ההזדמנויות המוחמצות. העמדות הכלליות שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג בשבוע שעבר לפלסטינים באמצעות שליחו, עו"ד יצחק מולכו, בשיחות בירדן, הן ניסיון שקוף להכשיר את הקרקע להטלת האחריות לכישלון ולתוצאותיו על הצד הפלסטיני.

הדעת נותנת שנתניהו יודע שסירובו להציג מפה המבוססת על גבולות 4 ביוני 1967 ועל הצעה ריאלית לחילופי שטחים הוא מתכון בטוח להמשך הקיפאון במשא ומתן. כל בר דעת מבין שמתווה טריטוריאלי שנופל בהיקפו ובאיכותו מזה ששני ראשי ממשלה ישראלים - אהוד ברק ואהוד אולמרט - הניחו לפני הפלסטינים, נדון לכישלון מדיני ולהידרדרות ביטחונית. למרבה הדאגה, התהליך המדיני שנועד להבטיח את עצם קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית נדחק לשולי השיח הפוליטי והתקשורתי.

נתניהו, בעזרת ברק, הצליח לרתום את איום הגרעין האיראני לפעולת הסחה ממדיניות ההתנחלויות והנצחת הכיבוש. הוא מנצל את עיסוקו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, במערכת הבחירות לנשיאות. מפלגות המרכז והשמאל אימצו מדיניות של התנתקות חד-צדדית מהסוגיה הפלסטינית. קדימה טרודה במאבקים פנימיים, העבודה מתמקדת בתחום החברתי ויאיר לפיד, העולה החדש לזירה המדינית, החליט שהשלום הוא עניין לבעלי חלומות.

תעודת הפטירה של המשא ומתן על בסיס העיקרון של שתי מדינות לשני עמים היא תעודת עניות לחברה האזרחית הישראלית. קשה להבין כיצד חברה שהצליחה באופן כה מרשים להעלות לראש סדר היום את האי-צדק החברתי, נפלה קורבן להסחה פושעת של הנהגה לאומנית-דתית ולחוסר האונים של אופוזיציה חסרת אחריות.

Read this article in English: Our leaders' criminal ploy

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ