ביטול פסול

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

תלמידי כיתה ח' בבית הספר התיכון ליד האוניברסיטה בירושלים היו אמורים אתמול לסייר בחברון, להיפגש עם מתנחלי העיר ועם אנשי ארגון "שוברים שתיקה". משרד החינוך ומשטרת ישראל אישרו את היוזמה של בית הספר להוציא את תלמידיו לשטחים הכבושים, תוך הצגת תמונה מאוזנת של הנעשה בהם. אך לאחר שדבר הסיור התפרסם ב"הארץ", התקשרו נציגי המשטרה לעורך הדין של "שוברים שתיקה", מיכאל ספרד, והודיעו לו שבעקבות "מחול שדים", בקרב המתנחלים לאחר הפרסום, האישור לסיור בהדרכת אנשי הארגון מבוטל.

ביטול האישור בידי המשטרה בתואנה שהיא אינה יכולה להגן על התלמידים מפני המתנחלים, חמורה ופסולה. משטרת ישראל היתה חייבת לאפשר את קיום הסיור ולאבטח את התלמידים. בסופו של דבר התקיים הסיור בהדרכת מדריך של"ח של בית הספר, תוך שכמה מהמתנחלים מלווים את התלמידים. אחד מהם, איתמר בן גביר, אמר לתלמידים שהפתרון לבעיות העיר הוא "לעודד את הגירת האויבים" ממנה. התלמידים לא נחשפו במהלך הסיור לעמדות "שוברים שתיקה".

יש לשבח את התיכון ליד האוניברסיטה על היוזמה להוציא את תלמידיו לסיור בחברון, בלא שייחשפו אך ורק לשטיפת המוח של המתנחלים. חשוב מאוד שבמסגרת לימודי האזרחות והדמוקרטיה שלהם ייחשפו תלמידי ישראל לכיבוש הישראלי, בעיקר במקום שבו מתקיים אחד הגילויים הקשים ביותר שלו - הרובע היהודי בחברון (שאלפי תושביו הפלסטינים נאלצו לעוזבו מאימת המתנחלים). אילו היתה מערכת החינוך ממלאת את תפקידה כראוי, היתה היא צריכה לארגן סיורים מעין אלו, ללא מעורבות עמותות וארגונים פוליטיים. אלא שתוכניות המורשת שהנהיג שר החינוך, גדעון סער, מעלימות מעיני התלמידים את הכיבוש ועוולותיו. לכן חשוב שעמותות דוגמת "שוברים שתיקה" ימלאו את החלל ויציגו בפני התלמידים את הצד האפל של ההתנחלות היהודית בחברון.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ