התערבות לא תרבותית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטתה של שרת התרבות לימור לבנת - להביע תמיכה בביטול השתתפותו של השחקן מוחמד בכרי במחזה "בית ברנרדה אלבה", מאת פדריקו גרסיה לורקה, המועלה בתיאטרון צוותא - ראויה לגינוי. לבנת נענתה לדרישה של תנועת "אם תרצו", שקראה לה "לא לתת במה למי שמסית ומכפיש את חיילי צה"ל".

שופטי בג"ץ, שדנו בעתירה נגד הסרט "ג'נין ג'נין" שביים בכרי, קבעו כי אף שהסרט רצוף אמירות שקריות הפוגעות בתדמית המדינה וצה"ל, הוא אינו חושף את זהותם של חיילים ולכן לא פוגע בשמם הטוב. בכרי לא הואשם ומעשיו לא הוגדרו כעבירה על החוק. דעותיו מרגיזות, אולי, רבים, אך הוא שחקן, במאי ואמן יוצר, שכל תיאטרון ומוסד תרבות יכול להתברך בכישוריו.

השאלה אם בכרי - או כל אדם אחר שדעותיו אינן מקובלות - יכול לקחת חלק בהצגת תיאטרון, הנתמכת בכספי משרד התרבות או לא, איננה לגיטימית כלל, ובוודאי שאיננה עניינה של שרת התרבות. הבחירה בשחקן שייכת לתחום המובהק של הליך קבלת החלטות אמנותיות שאמור להיעשות בתיאטרון, או בכל גוף אמנותי אחר, במסגרת אוטונומית וחופשית לחלוטין. העובדה שתיאטרון נתמך בכספי משרד התרבות איננה מקנה למשרד, לשר העומד בראשו או לפקיד כלשהו האחראי על מתן התמיכה, כל זכות להתערבות פוליטית או אחרת.

משרד התרבות טען, אמנם, ש"השרה מצפה מהנהלת 'צוותא' להפעיל שיקול דעת עצמאי נוסף", וכך גילגל, לכאורה, את האחריות להדרת בכרי מהתיאטרון אל פתחו של צוותא - אולם בדברים אלה גלום יותר משמץ של איום. זאת ועוד, עולה מהם בפירוש, כי השרה איננה מבינה שהתערבותה מהווה חריגה צורמת מתפקידה.

המחזה שבכרי אמור להשתתף בו, "בית ברנרדה אלבה", עוסק בכפייה בוטה של נורמות שמרניות ונוקשות ובפגיעה אלימה בחופש ובכבוד האדם. אולי כדאי ששרת התרבות תעיין במחזה, ותפעיל שיקול דעת עצמאי נוסף.

Read this article in English: Staging an intervention

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ