ועדה לכיפוף הצדק בגדה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בהתמודדות על הנהגת הליכוד הציג עצמו ראש הממשלה בנימין נתניהו כאנטיתזה למשה פייגלין, שמייצג את החוגים הקיצוניים מקרב המתנחלים. מדיניות המאחזים וההתנחלויות של נתניהו - כמו "מדיניות השלום" שלו - מלמדות שראש הממשלה ראוי לאמונם של אותם חוגים לא פחות מיו"ר "המנהיגות היהודית".

בשעה שהוא נושא נאומים נמלצים על מחויבותו לפתרון שתי המדינות, נתניהו אינו חוסך במאמץ לקבוע עובדות בשטח, שמרחיקות את הסיכוי לחלק את הגדה המערבית ומזרח ירושלים באופן הוגן והגיוני.

נתניהו אינו ראש הממשלה הראשון שבמהלך מו"מ עם הפלסטינים טיפח את ההתנחלויות והזרים אליהן כספי ציבור. מאז שנות ה-70 הכריזה ישראל על כ-900 אלף דונם "אדמות מדינה", לצורך הקצאתן להתנחלויות. נתניהו אינו מסתפק בשימוש בחוק עותומני שאבד עליו כלח, כדי להעמיק את השליטה הישראלית בגדה; הוא משתף פעולה עם פורעי חוק, שהשתלטו על אדמות פרטיות והקימו יישובים ללא היתר מהמינהל האזרחי ומשר הביטחון.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

כדי לקדם את מדיניותו ולרצות את המתנחלים, נתניהו ממציא חדשות לבקרים דרכים לעקוף את צווי בג"ץ ולשים ללעג את מה שנותר משלטון החוק בשטחים. בראשית השבוע הוא החליט להקים ועדת משפטנים בראשות השופט העליון בדימוס, אדמונד לוי, "שתבחן כלי מדיניות ועקרונות לפעולה, ביחס לבנייה שמעמדה אינו מוסדר ביהודה ושומרון". הוועדה תדון, בין השאר, בדרכים לחלץ מאחזים לא חוקיים מצווי בג"ץ המורים לפנותם. בכך מבקש ראש הממשלה לעקוף גם את משפטני הפרקליטות והמינהל האזרחי, שהתחייבו לא אחת בפני בג"ץ לכבד את החלטותיו.

הוועדה החדשה היא עוד ניסיון של ראש הממשלה לכופף את המשפט והצדק כדי להעמיק את הכיבוש ולהנציחו. מן הראוי שהיועץ המשפטי לממשלה, המופקד על שלטון החוק, יעמיד את נתניהו על ההשלכות המשפטיות והמוסריות של הפגיעה המתמשכת ברכוש של אוכלוסייה חסרת ישע.

Read this article in English: Netanyahu's unnecessary committee

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ