פשעים נגד האזרח

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מי שמחפש תיאור הולם לפשיעה נגד אזרחים יכול למצוא אותו בדו"ח של יצחק שגב, המבקר הפנימי של המשרד לביטחון פנים, שהוגש לשר באפריל 2010. הנתונים בדו"ח אמורים לזעזע לא רק את האזרחים, המשלים את עצמם שהמשטרה היא ידידתם, ואת הפרקליטות, שסמכויותיה נעקפו בידי שוטרים כושלים; עליהם להדיד שינה מעיני השר יצחק אהרונוביץ ומראש הממשלה, כאחראים ישירים לביטחון הציבור ולהתנהלות המשטרה.

בדוגמאות המסמרות שיער הכלולות בדו"ח - אין הסבר מדוע לא הועבר הדו"ח לידיעת הציבור קודם - מפורטים מקרים של שוטרים שסגרו תיקי חקירה בלא סמכות, תלונות על אלימות שוטרים כלפי אזרחים, שלא עברו לחקירת המחלקה לחקירת שוטרים, קביעה תמוהה של שעות הפעילות של המעבדות לזיהוי פלילי, נהלים שלא עודכנו כעשור, בנוסף לליקויים תפקודיים ברמה הניהולית ופערי ידע מקצועיים. הדו"ח, שראוי לאמץ אותו ככתב אישום חריף נגד התנהלות המשטרה, מבהיר עוד, שפיקוד המשטרה, וממילא המשרד לביטחון פנים הממונה עליה, לא פעלו נגד שורשי הליקויים, ובמקרה הטוב הסתפקו בתיקון נקודתי.

גם תגובת המשטרה על פרסום הדו"ח מעידה, שאין היא מבינה את עומק הרקב שפשה בשורותיה, או אינה מכירה בו. "משטרת ישראל רואה בדו"ח המבקר כלי לבחינה עצמית ומנוף לשיפור תהליכים וטיובם", נאמר בתגובה. לא יכולה להיות תגובה מזלזלת, מתנערת וחצופה יותר אל מול הממצאים החמורים הללו, המעלים את השאלה, אם מישהו בכלל בודק משהו במשטרה.

מותר לאזרחים ואף חובה עליהם לדרוש להעמיד לדין את השוטרים שעברו על החוק, להעביר את הממצאים לפרקליטות לבחינה, ולחקור מה עושה המפכ"ל, מעבר לתגובה הרופסת, כדי שהאזרחים אכן יזכו לארגון המאזין להם ומגן על חייהם ורכושם. אילו היה מדובר במשרד ממשלתי אחר, היה אפשר לדרוש חקירת משטרה; אבל לנוכח ממצאי הדו"ח, ספק אם אפשר לסמוך על חקירת המשטרה.

Read this article in English: Crimes against the people

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ