השליט האמיתי בליכוד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה בנימין נתניהו זכה שלשום כצפוי בהתמודדות על ראשות הליכוד, ברוב גדול של 77%. האווירה הפוליטית נוטה לטובתו, והסקרים מנבאים לו קדנציה נוספת בהנהגת המדינה. אבל על הישגו של נתניהו מעיבות תוצאות הפריימריס, שבהן השיג יריבו משה פייגלין 23% מהקולות.

פייגלין לא ציפה לזכות בפריימריס ולרשת את נתניהו בראש מפלגת השלטון. מטרותיו שונות: הוא מבקש לרתום את הליכוד למימוש האידיאולוגיה של הימין הקיצוני - להרחבת ההתנחלויות, הנצחת המאחזים, וסיכול הסדר מדיני עם הפלסטינים, שיתבסס על חלוקת הארץ לשתי מדינות. החשש מהתחזקותו של פייגלין גרם לנתניהו, עוד בטרם ההתמודדות ביניהם, לשבור ימינה ולחפש דרכים להשארת פורעי החוק במיגרון ובמאחזים האחרים על אדמותיהם שנגזלו מפלסטינים.

עכשיו, בתום ההתמודדות, מתחיל המאבק האמיתי על דמות הליכוד, לקראת ההתמודדות בפריימריס על הרכב הרשימה לכנסת הבאה. החשש מעוצמתו של גוש המצביעים שמייצג פייגלין לוחץ על המועמדים להציג עמדות ימניות-קיצוניות, או פשוט לחשוף את עמדותיהם האמיתיות, שהוסתרו עד כה במעטה דק של מתינות מדינית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

ראשון האופורטוניסטים היה שר החינוך גדעון סער. תגובתו לתוצאות הפריימריס על הנהגת הליכוד היתה להכריז על הרחבת סיורי התלמידים בחברון, ולבקר בהתנחלות המבודדת הר ברכה שליד שכם, משם הצהיר ש"השלום לא יושג על ידי עקירת יהודים בארץ ישראל" וקרא "להמשיך ולבנות את הארץ".

סער מייצג כדרכו את הרוח הנושבת במפלגתו: התרחקות מכל פשרה והסדר ומחיקת "נאום בר-אילן" של נתניהו מיוני 2009. אין בליכוד כוח נגדי, שיתייצב מול פייגלין ותומכיו ויקדם מדיניות חוץ מתונה ותמיכה בחיזוק הדמוקרטיה מבית. נתניהו זכה ברביעית בראשות הליכוד, אבל פייגלין מצטייר כשליט האמיתי במפלגת השלטון. התוצאה הזאת מבשרת רעות לעתידה של ישראל.

Read this article in English: The ruling party's true ruler

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ