מאמר המערכת

"כציבור", אמר השבוע ראש השב"כ יורם כהן, "ערביי ישראל אינם יעד של השב"כ, הם אינם גיס חמישי ואיננו מתייחסים אליהם ככאלה". הוא אף הציג נתונים שלפיהם ערבים ישראלים היו מעורבים בשנה האחרונה בשלושה פיגועים, והוסיף, כי "מספר המעורבים בטרור אינו גדול. עצרנו 20-30 איש מקרב ערביי ישראל בשנה האחרונה, לעומת 2,000 פלסטינים ביהודה ושומרון".

ההשוואה החשובה יותר, העולה מדבריו של כהן, היא זו שבין ערביי ישראל לבין קיצוני ההתנחלויות, שעליהם אמר ראש השב"כ בפירוש, כי "החליטו לפעול בדרך של טרור והטלת אימה ומורא על ממשלות ישראל... אנחנו מתייחסים לזה כטרור".

אין ספק שניסוחיו החדים של כהן הפתיעו רבים בימין, בעיקר בקרב אלה שניסו להשפיע על ראש הממשלה בהליך מינוי ראש השב"כ, ושכהן נראה להם כמינוי "ידידותי" יותר מן המועמד האחר. ייתכן שעתה יסומן כהן בימין הקיצוני כ"שמאלני". אך לקביעותיו יש משמעות מהותית, לא-פוליטית, וחשוב מאוד שהציבור, ויותר מכך הממשלה, יתייחסו אליהן כאל ניתוח מודיעיני מקצועי מובהק.

במובנים רבים, כהן המשיך בדבריו את הקו העקבי של שירות הביטחון הכללי בישראל, אשר הקפיד תמיד לנתח את מצוקתם של אזרחי ישראל הערבים ולהזהיר מפני הדרתם המחריפה ותוצאותיה ההרסניות. תחושת הניכור של האזרחים הערבים כלפי המדינה איננה נובעת רק מהזדהותם עם "אחיהם ביהודה ושומרון", כפי שהגדיר כהן (אדם ממלכתי פחות היה אולי מזהה את מקור ההזדהות עם הכיבוש המתמשך), אלא, ובעיקר, מגורמים אחרים שכהן עצמו הצביע עליהם: השתלבות, תעסוקה, ויותר מכל - פשיעה שהמדינה לא משקיעה די במיגורה.

קיים פער גדול בין הניתוח הזה ובין הטענות שמשמיע הימין שוב ושוב נגד כ-20% מאזרחי המדינה, המעוניינים לחיות כאן כאזרחים לכל דבר. מדבריו של כהן עולה בפירוש, כי עמדת הימין איננה אלא מניפולציה שקרית.

Read this article in English: Citizens, not enemies, of the state

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ