לבלום את אסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הווטו שהטילו רוסיה וסין על הצעת ההחלטה נגד סוריה במועצת הביטחון של האו"ם, משמעו למעשה מתן היתר לנשיא סוריה להמשיך ולקטול את אזרחיו ללא חשש מעונש. אותו וטו מבהיר הבהר היטב עד כמה הקהילה הבינלאומית היא משענת קנה רצוץ לאזרחים המנסים להתנער מעולו של דיקטטור וחולמים על דמוקרטיה וחיים הוגנים.

דחיית הצעת ההחלטה על ידי רוסיה וסין למרות הטבח הנורא בחומס, ולמרות השינויים שעברה כדי לרצותן, איננה רק יריקה בפרצופם פניהם של אזרחי סוריה. בצעדן זה שתי המעצמות נהפכות לשותפות מלאות במעשי הרצח.

אנשי תנועות המחאה בסוריה המתינו זמן רב לפני שפנו אל הזירה הבינלאומית בבקשה לעזרה. כמו עמיתיהם במצרים הם סברו תחילה שדיאלוג עם המשטר הקיים עשוי להביא לרפורמה מתקבלת על הדעת. אבל במקום דיאלוג הם קיבלו עוד ירי ועוד הפצצות. גם הליגה הערבית התמהמהה עד שהחליטה בצעד חריג ביותר להשעות את חברותה של סוריה בליגה ולהטיל עליה סנקציות כלכליות, ואף אז הותירה לאסד את ההזדמנות ליישב את המשבר באמצעות מתן היתר לפקחים ערביים לבחון את הנעשה במדינתו. אסד לעג להצעות הליגה והתנכל לפקחים. בכל אותה עת הסתפקו מדינות המערב בהודעות גינוי ובהטלת סנקציות רפות בתירוץ שהן ממתינות לפניית הליגה הערבית, כאילו שיש צורך בהכשר כדי לפעול נגד שליט רצחני.

קשה להעלות על הדעת נימוק משכנע להטלת וטו על הצעת החלטה שאינה קוראת אפילו להסתלקותו של אסד, ונזהרת מלתמוך בהתערבות חיצונית. ההסבר היחיד האפשרי הוא שאיפה למנוע את "השתלטות" המערב על האביב הערבי, יהא המחיר בחיי אדם אשר יהא. לנוכח תוצאתו האומללה של הדיון באו"ם, ועל רקע המספר הנורא של ההרוגים, נותר רק לקוות שמדינות המערב, יחד עם חברות הליגה הערבית, יצליחו לגבש במהירות מדיניות חדשה, תקיפה הרבה יותר, שתבלום את רצחנותו של אסד.

Read this article in English: Stop Assad

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ