אולטימטום פשטני של נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בתגובה פאבלובית להסכם הפיוס בין הפלגים הפלסטיניים, שלפיו יו"ר הרשות מחמוד עבאס יהיה גם ראש הממשלה הזמני, הציב ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני עבאס את האולטימטום הפשטני: שלום עם החמאס או שלום עם ישראל. במקום לברך על חיזוק מעמדו של המנהיג שחתם על הסכם אוסלו וריסן את הטרור בגדה, נתניהו בחר להציג את ההסכם ככניעה של הרשות לארגון טרור ולמדיניותו, השוללת את קיומה של מדינת ישראל ומתנגדת להסדר מדיני.

בכל המגעים שניהל עם החמאס הבהיר עבאס, כי הפיוס הפנים-פלסטיני לא יזיז אותו כמלוא הנימה מהמחויבות לפתרון שתי המדינות ולמאבק באלימות. הוא שב והזכיר שאש"ף (ולא הרשות) הוא הגורם שחתם על כל ההסכמים עם ישראל וכי הוא זה שיוסיף לנהל את המו"מ עמה. הסכם הפיוס, שהושג למורת רוחם של גורמים קיצוניים בחמאס, ממחיש את המחויבות המשותפת של הרשות, שמייצגת את תושבי הגדה, ושל ממשלת החמאס השולטת בעזה. ההסכם שומט את הקרקע מתחת לטענה, שאין ערך להסכמים עם הנהגה שמייצגת רק מקצת מתושבי השטחים.

האולטימטום של נתניהו מצטייר כתירוץ להכשלת המו"מ על הסדר הקבע, על בסיס מתווה הקוורטט ונאומו של הנשיא אובמה. השיחות עלו על שרטון קודם שעבאס חתם על ההסכם עם ראש הלשכה המדינית חאלד משעל. זאת עקב סירובה של ישראל להקפיא את ההתנחלויות ולהציג עמדה עניינית לגבי גבולות הקבע.

המשבר המתמשך בתהליך המדיני ממלא תפקיד מרכזי בהפרת האיזון הפוליטי בשטחים לטובת מתנגדי הפשרה. אלו העלו על נס את הנסיגה הישראלית מעזה כניצחונה של "ההתנגדות", וקבורתו של התהליך המדיני תפלס להם דרך לצמרת הרשות ואש"ף בהתמודדות הקרובה על תמיכתו של הבוחר הפלסטיני.

נתניהו צריך להפסיק עם החיפוש האובססיבי אחר חסרונות בהסדרים הפנים-פלסטיניים ולהתמקד ביוזמה לסיים את הסכסוך. יש ביכולתו לעשות זאת.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ