הפתרון הנכון לשביתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הוויכוח על דרך העסקת עובדי הקבלן הוא ויכוח עקרוני על מבנה המשק, יעילותו וכושר התחרות שלו. השאלה היא, אם ראוי לאפשר למנהלים, הן במגזר הציבורי והן בפרטי, להחליט על דרך ההעסקה הרצויה של עובדים, או יש לכפות עליהם רק דרך אחת: העסקה ישירה.

בארגון OECD כבר החליטו. שם נקבע, שיש לתת חופש ניהולי מלא בהעסקת עובדים במגזר הציבורי. שם סבורים, כי רכישת שירותים מקבלנים חיצוניים היא פתרון נכון לשיפור רמת השירות במגזר הציבורי ולהגברת יעילותו. ואמנם, בכל מדינות אירופה מיקור חוץ הוא דרך לגיטימית ומקובלת להעסקת עובדים. שימוש נרחב בשיטה קיים באנגליה, גרמניה, שוודיה והולנד, ורכישת שירותים ממקורות חיצוניים נמצאת במגמת עלייה באירופה בעשור האחרון.

רכישת שירותים מספק חיצוני - כלומר, העסקת עובדי קבלן - נובעת מן הצורך של חברות ומשרדי ממשלה להתמחות בליבת העסקים. בעולם התחרותי של היום כל עסק מנסה להיות הכי טוב בתחום עיסוקו המרכזי כי זאת הדרך היחידה לשרוד. לכן המנהלים מקדישים את עיקר זמנם לליבת העסקים, ואת השירותים הנלווים, כמו ניקיון, שמירה וסבלות, אך גם מיחשוב, ראיית חשבון וחישובי שכר, הם רוכשים מקבלן חיצוני.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

אבל בכל זה אין כדי לומר, כי יש להתעלם ממצב עובדי הקבלן בענף הניקיון והשמירה. מדובר בעובדים חלשים, שבמקרים רבים מנוצלים בניגוד לחוק. לכן ראוי, שמאבק ההסתדרות יביא לחתימת הסכם קיבוצי לשיפור שכרם, כולל הענקת זכויות סוציאליות מלאות, הפרשות לפנסיה וימי חופשה - כמו לעובדים מן המניין. בנוסף, הממשלה מוכרחה לשפר באופן מהותי את אכיפת ההסכם, לכשייחתם. לשם כך עליה להרחיב את היחידה במשרד התמ"ת העוסקת באכיפה ולתת לה שיניים.

אם זה יקרה, הציבור כולו ייצא נשכר. מצד אחד, יתוקן העוול לעובדי הניקיון והשמירה, אך מצד אחר לא יהיה ויתור על חופש הניהול ויעילות המשק.

Read this article in English: Protect and preserve

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ