חיזוק לדמוקרטיה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שני מוסדות חיוניים לדמוקרטיה הישראלית, בית המשפט העליון והעיתונות, נמצאים לאחרונה תחת מתקפה שיטתית של גורמים בימין הפוליטי, המהווה גם את השלטון. עצמאותם של שופטים ועיתונאים היתה לצנינים בעיני מי שסולד מקיומם של גורמים משפיעים, שאינם סרים למרות ממשלת נתניהו ומי שתוארו בפיו כשותפיו הטבעיים.

תגובה מרשימה למתקפה זו ניתנה השבוע בידי שלושה משופטי העליון - אליעזר ריבלין, עוזי פוגלמן ויצחק עמית - שהפכו על פניה פסיקה של מי שאמור להצטרף בקרוב לשורותיהם, השופט המחוזי נועם סולברג. שופטי העליון, בהרכבו הנוכחי, התייצבו לצד העיתונות המעזה לחקור ונגד סולברג, שפטרונו הוא שר המשפטים יעקב נאמן.

ריבלין וחבריו דחו את עיקר קביעותיו של סולברג, בתביעת הדיבה של קצין צה"ל סרן ר' נגד מגישת תוכנית התחקירים "עובדה" אילנה דיין. סולברג ביצע הצרחה משונה בין תפקידי העיתונאי והשופט. מהעיתונאי הוא דרש דיוק עובדתי ברמה של שופט, בעוד הוא כשופט משים עצמו עיתונאי ומציע עריכה חלופית לכתבות. שופטי העליון קבעו כי אין לחייב אמצעי תקשורת לבחון את הנתונים המגיעים לידיו כאילו היה בית הדין וכי לא לשופט להציע עריכה חלופית.

בכך אין לראות רשיון להפקרות. שמם הטוב של אדם ותאגיד עודנו נכס הזכאי להגנה, אלא שראוי לאפשר לעיתונות מרחב פעולה ויש לראות בה "שליחות", ובלבד - כדברי פוגלמן - שהתחקיר עסק בעניין ציבורי משמעותי ושהעיתונאי פעל באחריות ובאיפוק; הצליב את המידע ממקורות רבים, מהימנים ורציניים; פנה לנפגע-בכוח לאימות ולתגובה. מכאן ההבחנה בין ליבת התחקיר של "עובדה", שנמצא כי לא הוציאה דיבה, לבין העטיפה השיווקית, בקדימון ובנימה הנחרצת, שנמצאה בהם פוגענות.

ההלכה המחדשת שהנפיקו השופטים מחזקת את הדמוקרטיה הישראלית, הזקוקה יותר מתמיד לעיתונות חופשית ולרשות שופטת אמיצה ונבונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ