תרומה רעה

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

ימים מספר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הצביע על הסכם הפיוס בין הפתח לחמאס כתסמין לסרבנות השלום של הצד הפלסטיני, ועדת השרים לחקיקה אמורה לדון היום בעוד יזמה שמעידה על התמכרותה של ישראל לסם ההתנחלויות. יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, וחברו לסיעת הליכוד, ציון פיניאן, הניחו על שולחן הוועדה הצעת תיקון לחוק שלפיה יוכרו תרומות לעידוד ההתיישבות לצורכי מס, והתורמים ייהנו מזיכוי בשיעור מרבי של 35% מגובה התרומה. בכך יורחב הפטור שהמדינה מעניקה למוסדות הפועלים לקידום מטרות ציבוריות, לארגונים שפועלים לקידום מפעל ההתנחלויות.

יזמי ההצעה טוענים שהמשמעות התקציבית של התיקון לחוק היא "מזערית". אבל קשה להפריז במשמעות המדינית שלה. התיקון לחוק התרומות, כמו גם מתן מעמד אזור פיתוח א' להתנחלויות וקידום היזמות להכשרת מאחזים, הם הפרה גסה של התחייבויות בינלאומיות של ישראל. ממשלתו של אריאל שרון, שנתניהו כיהן בה כשר אוצר, התחייבה ב-2004 בפני נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, לחדול מהקצאת משאבים לעידוד ההתיישבות בשטחים. ההסדר הזה נועד למנוע קביעת עובדות פיזיות שעתידות להקשות על מימוש פתרון שתי המדינות.

אלקין ופיניאן מסבירים שמתן הפטור ממס לתרומות נועד לקדם את ההתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל ולחזק את "ערכי הציונות". יש לקוות שחברי הממשלה ערים לסתירה המובהקת בין ערכי הציונות לטיפוח ההתנחלויות ומחיקתו של הקו הירוק. הסיפוח בפועל של הגדה המערבית ומזרח ירושלים מערערים את אופיה היהודי והדמוקרטי של ישראל, ומאיימים להותיר בידה את הבחירה בין מדינה דו-לאומית למדינת אפרטהייד מצורעת. למחרת ניצחונו על הפלג הקיצוני בליכוד, בראשותו של משה פייגלין, התהדר נתניהו כי חברי המפלגה הביעו אמון במדיניותו. יוזמות לעידוד ההתנחלויות ולהגנה על מאחזים, כמו תרגילי התחמקות מהמשא ומתן המדיני, מקשים למצוא את ההבדלים.

Read this article in English: It's the settlements they're fostering

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ