חקיקה מחנכת נגד זנות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה, לתמוך בהצעת החוק המטילה אחריות פלילית על לקוחות זנות, ראויה לשבח. הצעת החוק, שיזמה ח"כ אורית זוארץ מקדימה, אינה מתכוונת להתנקם בצרכני זנות, אלא להרים, לראשונה, את הצעיף מעל אחת הרעות החולות המוכחשות ביותר בכל חברה, ובחברה הישראלית בפרט.

ישראל היא אחת השיאניות בסחר בנשים בעולם המערבי. בהעדר חקיקה נוקשה ומשאבים מספיקים, מתקשים המשטרה ובתי המשפט לצמצם את היקף התופעה. המחוקקים הנאורים בעולם הבינו זה כבר, כי העיסוק בזנות, שנעטף מאז ומעולם במעטה מסתורי ונוח של רומנטיקה כוזבת, אינו אלא עבדות, במובנה העמוק והבזוי ביותר. כ-15,000 קורבנות העבדות הזאת בישראל - שרובם נשים וכשליש מתוכם נערות ונערים שנאלצו להתחיל למכור את גופם בגיל 12-14 - נשלטים בידי סרסורים שאינם בוחלים באמצעים, בהם אלימות ושעבוד לסמים קשים, כדי לחזק את שליטתם.

כדי להתיר את הקשר הקטלני הזה, בחרו המחוקקים בכמה ממדינות אירופה לחשוף את החוליה הנסתרת, שזכתה עד כה להגנה - לקוחות הזנות. הטלת האחריות על הלקוחות מסמנת שינוי עמוק ביחס המחוקק לתעשיית הזנות. אם פעם בעיקר הזונות נעצרו ונכלאו ובכך נענשו פעמיים בלי ששרשרת הניצול נקטעה, הרי שהחלת החוק המטיל אחריות על הלקוח בסקנדינביה ובצרפת הצליחה לצמצם משמעותית את צריכת הזנות.

ואולם, יותר מהצמצום, החשוב כשלעצמו, חשובה התוצאה של החלת החוק: שינוי תודעתי, המוביל למהפכה תרבותית שקטה. יש לקוות, כי זאת תהיה גם התוצאה של החלת החוק בישראל, שאף הוא, כמו החוקים האירופיים, נוקט גישה חינוכית זהירה ומחייב את העבריינים בשיקום תחילה, ובענישה רק אם ייעצרו בשנית. החוק למניעת הטרדה מינית מ-1998 הוכיח, כי חקיקה יכולה להוביל שינוי גם כשהמחוקק מקדים בהרבה את הנורמה החברתית. הצעת החוק החדשה היא שלב חשוב נוסף באותו תהליך מבורך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ