זלזול ושתיקה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ועד הרכבת חצה השבוע את הגבול. עומדת לו הזכות להיאבק עם הנהלה הרוצה להכניס לרכבת חברה חיצונית מיומנת, שתבצע פעולות אחזקה לקרונות חדשים שרכשה. אך המאבק צריך להיות הגיוני ומרוסן, בלי השבתת השירות החיוני (בעיקר לפריפריה) בכל שני וחמישי. יותר מכך, אסור לוועד שלא לקיים את החלטות בית הדין לעבודה פעם אחר פעם, מתוך התנשאות ותחושת כוח של מי שידו על השלטר.

ביום שלישי, לאחר שתנועת הרכבות הופסקה, הוציא בית הדין לעבודה בתשע בבוקר צו, המורה לעובדים לחדש את פעילות הרכבת באופן מיידי. אבל גילה אדרעי, יו"ר הוועד, וחבריה חשבו אחרת. הם הנחו את עובדי הרכבת שלא יעזו לחזור לעבודה ואף חסמו את הכניסה למוסך הרכבת בלוד. בית המשפט קבע את המשך הדיון ל-11 בבוקר, אך אדרעי וחבריה איחרו לדיון בשעתיים וחצי. אדרעי אמרה, בלי למצמץ: "הודענו על השביתה ויצאנו לצפון. אין לי כנפיים, ולוקח זמן להגיע משם לכאן". לשמוע ולא להאמין. הדיון בבית המשפט נהפך למופע מביש של צעקות, עד שאדרעי וחברי הוועד הוצאו מן האולם. כל זה קרה בשעה שהרכבות לא זזו, לא בצהריים, לא אחר הצהריים, וגם לא בערב - למרות צו בית הדין.

אין לקבל זלזול כזה בבית הדין. אין להסכים לשביתה פראית, שאינה מתחשבת בבית דין הבוחן את הסוגיה באופן מקצועי ואובייקטיבי. הזלזול בשלטון החוק פוגע בציבור כולו. בסיום אותו יום מבזה החליט בית הדין לקנוס את שלושת ראשי הוועד ב-10 אלפי שקל כל אחד. זהו עונש פעוט. מן הראוי שאדרעי תסיק את המסקנות מהתנהגותה הפסולה, ותפרוש מהוועד.

ראוי לציין גם את שתיקת ישראל כץ, שר התחבורה, ועופר עיני, יו"ר ההסתדרות, בעת ההתרחשות הזאת. כאילו אין מדובר בעניין שבתחום אחריותם, כל אחד מזווית אחרת. שניהם שתקו כי הם עושים את חשבון פוליטי צר ואישי. שתיקתם נזקפת לחובתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ