אזהרה אמריקאית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החשש מפני התגרענותה של איראן מנתב את ישראל לפינה מסוכנת. היא עלולה למצוא את עצמה בניגוד אינטרסים ואפילו במסלול התנגשות עם הממשל האמריקאי דווקא בשעה שהיא זקוקה לתמיכתו יותר מאי פעם. די לשמוע את אזהרתו של ראש המטות המשולבים האמריקאי, מרטין דמפסי, כי הפצצה באיראן עלולה להזיק לישראל, ולראות את קצב ביקוריהם של בכירים אמריקאיים כאן כדי להבין עד כמה חרדה וושינגטון מן האפשרות שישראל תחליט להפציץ.

אי אפשר להאשים את ארה"ב או את מדינות המערב בכלל בהתעלמות מן האיום האיראני. מנות הסנקציות שהוטלו על איראן, והצהרותיה התכופות של וושינגטון שהאופציה הצבאית עדיין על השולחן, מעידות על החומרה הרבה שבה היא רואה את תוכנית הגרעין האיראנית. הדילמה האמריקאית אינה נוגעת רק לשאלה מה תהיה ההשפעה של הפצצה ישראלית על האינטרסים האמריקאים באזור, אלא גם לשאלה האם הפצצה כזאת תהיה יעילה ולחשש ממשמעויות הרות אסון לישראל.

ישראל וארה"ב שותפות הן להערכה של גודל האיום והן להבנה שאיראן עדיין לא החליטה להתחמש גרעינית. השאלה המרכזית, מדוע טרם החליטה על כך, איננה זוכה לתשובה מוסכמת. האם באמת איראן מתכוונת לפתח גרעין לצרכים צבאיים, או שהיא מבינה שהתגובה הבינלאומית לכך עלולה לערער את עצם שרידותה. הרמטכ"ל האמריקאי סבור, ובצדק, שאיראן היא מדינה רציונלית. מכאן מסקנתו שיש להניח לסנקציות לעשות את שלהן לפני שקולעים את האזור ואת העולם למלחמה שאת תוצאותיה אין לשער.

אפשר לחלוק על ההערכה האמריקאית שהסנקציות כבר משפיעות ולהציג נתונים הפוכים. אבל העובדה שגם בישראל קיימת מחלוקת בסוגייה מעידה שיש סיכוי שהסנקציות יוכיחו את יעילותן. ישראל, שהצליחה לגייס את מדינות המערב לפעולה נגד איראן, חייבת להאזין לאזהרות שמגיעות מוושינגטון ולעת הזאת להימנע מפעולה חד צדדית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ