לתקן את אפליית חוק טל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

עשור לאחר שהתקבל בכנסת, החליט שלשום בג"ץ, שחוק טל אינו חוקתי ושלא ניתן להאריכו. החוק, שנועד להציע תיקון לעובדה שעשרות אלפי בחורי ישיבות לא התגייסו לצבא, קיבל מבית המשפט העליון חותם של ניסוי שנכשל. בקביעתם כי החוק אינו חוקתי כיוונו השופטים לכך, שערך השוויון נפגע מאופן יישומו של חוק שירות הביטחון, כך שמגזר שלם משתמט בתואנות מקוממות.

השופטים, ברוב של שישה מול שלושה, באחד מפסקי הדין האחרונים של הנשיאה הפורשת דורית ביניש, הישירו מבטם אל אותה מציאות מעוותת, שהפוליטיקאים אוהבים לחמוק ממנה מטעמים לא עניינים. בג"ץ אינו להוט לשים עצמו במקום המחוקקים, אך הפעם הכיר בפער מסוכן, עד כדי שסע, בין זכותם של אזרחי ישראל לשוויון בנטל ובסיכון לבין הלוליינות המילולית של חברי הכנסת לטובת מיעוט מועדף ולכן גם לרעת הרוב המקופח. החוק, קבעו ביניש וחבריה, סותר את עקרונות החוקתיות, המידתיות והשוויוניות.

משמעותה של החלטת בג"ץ היא שחוק טל נכשל, ומצער שראש הממשלה בנימין נתניהו ושותפיו אביגדור ליברמן ואהוד ברק ושליחיו של עובדיה יוסף המשיכו להגן עליו עד לקריסתו. מצער גם שהנשיא המיועד, אשר גרוניס, שהיה בדעת מיעוט וקבע ש"זו אשליה לצפות שהחלטות שיפוטיות יביאו לגיוס חרדים לצה"ל ולכניסתם לשוק העבודה", מטיל ספק בהשפעה שיש לבית המשפט על ההתנהלות החברתית של מגזר בחברה הישראלית. יש לבית המשפט השפעה גם אם לעתים היא ניכרת רק אחרי זמן.

על ראש הממשלה, שר הביטחון ועמיתיהם בממשלה לפעול עכשיו לתיקון האפליה בין האזרחים הצעירים ולהביא להגברת השוויון בעול הצבאי. על החרדים להבין, שמספרם של הצעירים החרדים הפטורים משירות צבאי, העומד כיום על כ-62 אלף, חרג ממה שהחברה הישראלית יכולה לשאת. דומה שרק במאוחר החלו לשמוע את רעמי המרד החילוני. ישראל יכולה להתברך בכך שבג"ץ קשוב להם.

Read this article in English: A victory for the principle of equality

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ