פחות ריכוזיות, יותר תחרות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

כשהמשק הישראלי נפתח לתחרות מיבוא לפני 20 שנה היה נדמה, כי די יהיה בכך כדי להפוך אותו לתחרותי יותר, מתקדם, ולגרום למחירים נמוכים יותר לציבור. הפתיחה ליבוא (שלא היתה מלאה) אכן השפיעה, אך לא די. המשק סובל עדיין מרמת תחרות נמוכה, יש בו יותר מדי מונופולים וקרטלים, ורמת הריכוזיות בו גבוהה מדי.

בסוגיית רמת הריכוזיות טיפלה בשנתיים וחצי האחרונות ועדת שני, שהגישה שלשום את מסקנותיה. עיקרן: הקטנת הכוח והשליטה של מספר המשפחות המצומצם השולטות בחלקים נרחבים במשק. משפחות אלה שולטות במספר רב של חברות וענפים באמצעות מבנה עסקי של פירמידה, המאפשר לבעל ההון לשלוט בחברות רבות בעזרת הון נמוך. אותו בעל הון מחזיק במקרים רבים בחברות ריאליות, המייצרות מוצרים או מספקות שירותים, אך גם בחברות פיננסיות, המנהלות כספים כמו בנקים, חברות ביטוח ובתי השקעות.

מצב זה יוצר כוח שוק אדיר לבעל הפירמידה, שאינו מאפשר תחרות מצד גופים קטנים יותר. הכוח הכלכלי עלול להיתרגם גם לכוח פוליטי; כלומר, להשפעה פסולה על חברי כנסת ושרים. הפירמידות הגדולות, הממומנות בהלוואות עתק, יוצרות גם סכנה ליציבות המשק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ "ישירות לפייסבוק שלכם

כדי לטפל ברעות החולות הללו ממליצה ועדת הריכוזיות (שני) להקטין את הגובה המרבי של הפירמידות העסקיות ולאסור על אחזקה משותפת של חברות ריאליות ענקיות עם חברות פיננסיות גדולות. ביצוע ההמלצות יאלץ את החברות הגדולות במשק לשטח את הפירמידות ולמכור חלק מעסקיהן למשקיעים אחרים. שני תהליכים אלה, שיארכו כמה שנים, יביאו למשק תחרותי יותר, שימשוך יותר משקיעים, ולכן לצמיחה מהירה יותר ולהורדת מחירים לציבור.

אבל המלצות ועדת הריכוזיות הן רק תחילת הדרך. הן טעונות אישור ממשלה, ואחר כך תהליך חקיקה ארוך בכנסת. יש לקוות, שהח"כים יתגברו על הלחצים שיופעלו עליהם ויפעלו למימוש ההמלצות לטובת הציבור הרחב, התחרות, הצמיחה והורדת המחירים.

Read this article in English: Less concentration, more growth

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ