בגנות השתיקה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ההערכות מדברות כעת על יותר מ-8,000 הרוגים בסוריה מאז תחילת האירועים שם. מדי יום נהרגים עשרות בני אדם, ומאות נפצעים. הדיווחים שמצליחים פעילי האופוזיציה להעביר לעולם מספרים סיפור מזעזע על אכזריות חסרת מעצורים, הוצאות להורג של משפחות שלמות, פצועים שמדממים למוות ברחובות באין אפשרות להעבירם לקבלת טיפול. בבתי החולים יש מחסור גדול בתרופות, ופגים מתים משום שהשלטונות ניתקו את החשמל.

למרות הזוועות, תגובת רוב מדינות העולם אינה הרבה יותר מצקצוק בלשון. מדינות המערב "מגנות בחריפות" את אסד, מקצתן אפילו תובע ממנו להסתלק מכהונתו, מדינות ערב התגלו כמעשיות יותר כאשר החליטו להשעות את חברותה של סוריה בליגה הערבית ואף הטילו עליה סנקציות כלכליות. רוסיה, סין ואיראן, מנגד, ממשיכות לתמוך במשטר הרצחני. מכל אלה לא יכולים אזרחי סוריה, ובעיקר תנועות האופוזיציה, אלא להסיק שהקהילה הבינלאומית אינה מתכוונת להשתמש בכוחה כדי לסלק את משטרו של אסד, או לפחות לכפות עליו להפסיק את ההרג ולאפשר לפצועים לקבל עזרה רפואית.

העובדה שישראל אינה נמנית עם המדינות שלפחות מגנות את הנעשה בסוריה ותובעות את סילוקו של אסד, תמוהה ומקוממת. הממשלה הזאת, שיודעת תמיד על מי להטיל אחריות, נקלעה פתאום ל"מבוך אסטרטגי" מביש. אם תגער במשטר אסד, נטען, היא לא רק תיראה כמי שמתערבת בענייניה הפנימיים של סוריה אלא תואשם על ידיו כמי שמתכננת להפילו. אכן, נימוק מדיני כבד משקל שמאפיל על כל עמדה מוסרית. ישראל, לא מיותר לזכור, לא היססה לפעול בסוריה כאשר סברה שהמשטר מסכן אותה. אבל כאשר אלפי סורים נרצחים בידי המשטר - לפתע החשבוניות האסטרטגיות נכנסות לפעולה. ממשלת ישראל איננה רשאית להתבצר בעמדת הפרשנית שתוהה מתי ואם אסד ייפול. היא מייצגת ציבור שמבקש לשמוע ממנה עמדה מוסרית ברורה ונוקבת, ואף הבעת נכונות לסיוע הומניטרי.

Read this article in English: In condemnation of silence

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ