מורשת ביניש

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הבחירה של נשיאת בית המשפט העליון היוצאת, דורית ביניש, להיפרד מתפקידה בהקראת תמצית הדין בעתירה נגד סעיף בחוק הבטחת הכנסה השולל קצבה ממי שבבעלותו רכב, תוך כדי קביעה שהסעיף אינו חוקתי ופוגע בזכות למינימום קיום בכבוד, לא היתה מקרית. היא גילמה את תפישת עולמה המשפטית, לפיה ביסוסן של זכויות האדם הן ערובה לקיומו של משטר דמוקרטי.

ביניש, שמונתה לבית המשפט העליון לפני כ-15 שנה, לאחר הרגע המכונן של "המהפכה החוקתית", תיזכר כמי שביצרה את זכויות היסוד והפיקוח על הרשויות. בהנהגתה פיקח בג"ץ על הקמת גדר ההפרדה תוך מעורבות בכל הפקעה, קבע שבתי הסוהר לא יופרטו, וחייב את מדינה למגן בתי ספר בשדרות. בתחום הפלילי היתה ביניש למבקרת מחמירה של אוכפי החוק: בפסק דין יששכרוב אימצה את הכלל שבית המשפט יכול לפסול ראיות שהשיגה המשטרה בדרך לא חוקית; בדעת מיעוט תבעה לבטל את הסדר הטיעון עם הנשיא משה קצב ולהעמידו למשפט.

נדמה שהקדנציה שלה נעה על ציר שבבסיסו אתוס כינונה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, המחויבת באיזון מתמיד בין ערכים אינדיווידואליים לערכי הקולקטיב. "ההכרעות הקשות והמייסרות ביותר בעיני כשופטת", אמרה אתמול, "היו הכרעות שנגעו לגורלו של הפרט... אותן הכרעות בהן על השופט לזכור כי מאחורי כל תיק עומד אדם שגורלו יושפע מאותה הכרעה לאורך שנים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

ביניש ניסתה לשמור על האיזון בין הכלל והפרט בתקופה שבה ערכי הקולקטיב נעשו חמקמקים, והקיטוב הפוליטי והחברתי החריף. לכן ראויה להערכה התעקשותה להעניק "משמעות יישומית למגילת העצמאות ולערכים היהודיים והאוניוורסליים שביסוד השיטה שלנו", כדבריה אתמול.

החותם שהותירה בא לידי ביטוי גם במינוי יותר מ-200 שופטים, כשליש ממערכת המשפט, ובעיקר בגוש משמעותי של שופטים ליברלים בעליון, שאמורים להוות עזר שכנגד הנשיא הנכנס השמרן, אשר גרוניס.

Read this article in English: Beinisch's crucial legacy

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ