מאמר המערכת

הלחץ הציבורי להורדת מחיר הבנזין גרם לראש הממשלה אי שקט. אבל במקום להסביר לציבור את המצב לאשורו הטיל בנימין נתניהו על מנכ"ל משרדו למצוא "פטנט" למניעת ההתייקרות. כי הציבור אינו אוהב מחירים גבוהים, ונתניהו אינו רוצה להרגיז איש.

אבל נתניהו יודע טוב יותר מכולם מה הסיבה הבסיסית להתייקרות הדלק. הוא הרי תובע בשם מדינת ישראל שהעולם יטיל סנקציות חריפות על איראן. והנה באחרונה הוטלו סנקציות כאלה על איראן בתחום ייצוא הנפט, ובעולם גם יש חשש מעימות צבאי אתה. מה הפלא אפוא שמחירי הנפט עולים? הרי אי אפשר גם לדרוש סנקציות, גם לאיים בפעולה צבאית וגם לבכות כשהתוצאה מתבטאת בכיס.

ה"פטנט" שנתניהו חיפש נוגע להורדת הבלו על הדלק. מדינה רשאית להוריד מסים; זה לגיטימי, אך לא לגיטימי לאחז את עיני הציבור ולדבר רק על ההורדה, מבלי להסביר את המשמעות הכלכלית של צעד כזה.

ידוע לנתניהו שמצב התקציב רע. עקב המיתון העולמי חברות רבות בארץ מפסידות או מרוויחות מעט, ולכן יש ירידה בתקבולי המס. כבר עכשיו ידוע שהגירעון בתקציב יהיה גבוה ב-13 מיליארד שקל מהתכנון המוקדם, וזה מסוכן. בנוסף, יש השנה גם בעיה קשה בתחום ההוצאות. מחקר של בנק ישראל קבע באחרונה שיש חריגה של 6.4 מיליארד שקלים בצד ההוצאות בתקציב. זה נובע מסדרה של החלטות שקיבלה הממשלה באחרונה, כמו הסכמי השכר עם הרופאים, העלאת שכר המינימום, תוספת שכר לעובדי קבלן, מימון חינוך חינם מגיל שלוש וגם תוספת לתקציב הביטחון.

לכן, ברגע שנתניהו נכנע ללחץ והחליט על הורדת הבלו ב-10 אגורות, הוא היה צריך גם להציע דרך למלא את קופת האוצר, שהגירעון בה גדל. עליו להראות היכן להעלות מסים והיכן לקצץ בהוצאות, כי אחרת מדובר כאן ב"פטנט" של יצירת יש מאין.

את האמת הפשוטה הזאת היה צריך ראש הממשלה לומר לציבור, כי בכלכלה אין ארוחות חינם.

Read this article in English: Bibi's faulty budget PR

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ