פרשת הרפז: ריקבון ותככים בצמרת

מאמר המערכת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

דו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז, שקטעים מתוכו התפרסמו אתמול בעקבות מסירת הטיוטה למבוקרים, מציג תמונה קודרת ומדאיגה של ההתנהלות בצמרת הביטחונית של ישראל. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי מתואר בדו"ח כחתרן, שפעל לטירפוד המינוי של האלוף יואב גלנט ליורשו, כשהוא נעזר ב"סוכן" מפוקפק, קצין המילואים בועז הרפז. שר הביטחון, אהוד ברק, מוצג כמי שכשל בפיקוח על הצבא ונגרר לקרב לשכות ומקורבים עם אשכנזי.

חוק יסוד: הצבא מגדיר את חלוקת האחריות בין שני הדרגים: הרמטכ"ל כפוף לשר הביטחון, והשר ממונה מטעם הממשלה על הצבא. אשכנזי וברק, על פי המבקר, לא מילאו את אחריותם החוקית. אשכנזי לא קיבל את כפיפותו לברק, וראה את עצמו שווה לשר הממונה עליו. כשהתנהגותו לא נראתה לו, הוא ניהל בעזרת מקורביו קמפיין שיטתי נגד ברק. המבקר דחה את גרסת אשכנזי, כאילו המחלוקת שלו עם השר ברק נבעה מהבדלי השקפות ביחס לתקיפה של איראן, והוא מייחס את התנהגותו למניעים אישיים וכוחניים.

המבקר לא מצא ראיות לתככים דומים של ברק כלפי אשכנזי, בניגוד לטענות של מקורבי הרמטכ"ל לשעבר. אבל תגובות השמחה של ברק על הדו"ח מוגזמות. כשהמערכת שתחתיו רקובה, השר אמור לדעת זאת ולעשות בה סדר. הוא איננו יכול לנהוג כפרשן או כמשקיף; אם אין לשר מושג מה קורה בצמרת המטכ"ל, איך יממש את הפיקוח על הצבא?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

ממצאי המבקר מעלים מן הזיכרון את פרשת פנחס לבון: תככים של הצבא נגד השר שהתקשה לשלוט בכפופיו, שימוש מניפולטיווי בתקשורת, שקרים והטעיות בחקירה. יותר מיובל חלף, ומערכת הביטחון של ישראל סובלת מאותם התחלואים.

וכאן טמונה המסקנה הכי מדאיגה: גם אחרי חשיפת הריקבון, המערכת לא למדה דבר. דו"ח המבקר והעדות של היועץ המודח, עוזי ארד, על המתרחש בלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מלמדים, שביטחון ישראל מופקד בידיים חובבניות ותככניות.

Read this article in English: Rot and intrigues at the top

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ