תמרור עצור למשטרה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים34
מאמר המערכת

בית המשפט העליון העמיד שלשום בפני משטרת ישראל אות אזהרה חשוב, תמרור עצור. בפסק דין תקדימי, שניתן בידי הרכב שופטים בראשות הנשיאה היוצאת, דורית ביניש, שרטט בית המשפט את גבולות החיפוש המשטרתי, שהיה עד כה פרוץ וחסר גבולות כמעט. בית המשפט קבע, כי שוטר מחויב להודיע לאזרח על זכותו לסרב לחיפוש, אלא אם יש נגדו חשד סביר, וכי סירוב זה לא ישמש נגד האזרח.

בזכות ההתעקשות של האזרח אברהם בן חיים, שבמהלך חיפוש משטרתי בכליו התגלתה סכין, עבר הדיון בהרשעתו שתי ערכאות, עד שהגיע לפסיקה התקדימית שלשום בעליון. מעתה לא יוכלו עוד שוטרים לחפש על גוף של אדם או בכליו בלי סיבה מוצדקת, והאזרח יהיה רשאי להתנגד לחיפוש. במקרה שנערך חיפוש כזה, ונמצאו ראיות מפלילות, אלו לא ישמשו נגד האזרח. בן חיים זוכה, לאחר שבית המשפט קבע שהסכין נמצאה אצלו בהליך לא חוקי.

המשטרה נוהגת בשנים האחרונות באלימות יתר, גם כלפי אזרחים חפים מפשע, והעדויות על תופעות כאלה מתרבות. גם חיפוש שווא על גוף של אזרחים ובכליהם היה לנוהג נפוץ, פעמים רבות בלא כל סיבה נראית לעין. בזכות פסיקת בית המשפט העליון ייאלצו מעתה השוטרים לחשוב פעמיים קודם שהם פוגעים בכבוד של אזרח ובפרטיותו. לתופעה הרווחת, שבה שוטרים מתעלמים מדיני החיפוש ומן הצורך בצו שיפוטי כדי לבצעו, הושם קץ בפסיקה הזאת.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

חבל שהמשטרה נזקקת לפסיקת בית המשפט כדי לקיים את חוקי המדינה. מעתה יידעו אזרחי המדינה, כי יש להם זכות להתנגד לכל גחמה של שוטר; ואם אין נגדם חשד סביר - זכותם המלאה להתנגד לחיפוש משטרתי, המשפיל, מבזה, ולפעמים אלים. השופטת ביניש, באחד מפסקי הדין האחרונים שלה, העלתה עם שני עמיתיה עדנה ארבל ויורם דנציגר תרומה חשובה לשמירת זכויות האדם וכבוד האדם. מעתה יהיה ברור, כי האזרח יכול לעמוד על זכויותיו גם כשהוא עומד מול נציגי החוק, וחובת השוטרים היא לשמור על החוק, ככתבו וכלשונו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ