אשליית הסכסוך הגנוז

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

לפתע פתאום התלקחה בסוף השבוע הזירה הדרומית. תכנון בעזה של פיגוע משולב בגבול המצרי; תקיפת יוזמי הפגיעה; שיגור-גמול של רקטות לעבר ערי הנגב ולכיש; עוד תקיפות בעזה - והשקט הקצרצר והשברירי הופר. סוללות "כיפת ברזל" פעלו בהצלחה, בדרך כלל, אבל לרוב האוכלוסייה אין מיגון, ולעת מלחמה יילקחו הסוללות ליירט רקטות שיאיימו על בסיסי חיל האוויר. לא נחוצה המחשה טובה יותר לנכונות דברי הגנרל ג'יימס מאטיס, מפקד זירת המזרח התיכון בצבא האמריקאי, בשבוע שעבר.

בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושותפיו הטבעיים בימין הישראלי חוגגים בעת ביקורו בוושינגטון את הישגו המדומה - השכחת הסכסוך הישראלי-פלסטיני והבלטת סכנת הגרעין האיראני - בא מאטיס והחזיר את הצורך בהשגת הסדר לסכסוך למקומו הראוי.

מאטיס אינו פוליטיקאי המתמודד בבחירות. אין לו עניין בקולות היהודים האמריקאים או בכספם. אהדתו לצה"ל וידידותו עם ישראלים הן גלויות ורבות שנים. כל מאמץ להציגו כעוין לישראל או כמתחנף לערבים, המאכלסים מדינות חשובות במרחב שעליו הוא מופקד, יהיה שיקרי. כמו קודמיו בתפקיד, מאטיס מסרב להתעלם מהזיקה שבין הסכסוך הישראלי-ערבי, ובתוכו העדר פתרון למתחים הישראליים-פלסטיניים, לבין בעיות אחרות במזרח התיכון. לא הכל נובע מהסכסוך. יש גורמים אחרים לעימותים רצחניים, בין השיעים לבין הסונים ובין איראן למדינות במפרץ הפרסי, כמו גם התסיסה בסוריה ו"ההתעוררות הערבית", לשון מאטיס. אבל בהעדר פתרון לסכסוך "נשמרת רתיחת הסיר האזורי על להבה גדולה", ממשלות ערב נחלשות וקשובות מבעבר לאוכלוסיותיהן, הרוחשות איבה לישראל, ונפגעת היכולת של האמריקאים להוביל ברית אזורית נגד סכנות משותפות למדינות מתונות ולישראל - ובראשן איראן המתגרענת.

ההשתהות בהסדר הסכסוך רעה לישראל. האמונה שמנהיגי העולם והאזור נואשו מהסדר וגנזו אותו היא אשליה, שההתפכחות ממנה מתייקרת עם הזמן.

Read this article in Enlgish: The costly illusion

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ