הימנון גם לערבים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מתברר שראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר בימים האחרונים מסר תומך לשופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן שנמנע מלשיר את ההימנון בטקס מינויו של אשר גרוניס לנשיא בית המשפט העליון לפני כשבועיים (ניר חסון, "הארץ" 11.3). במסר, שהועבר באמצעות שליחו המדיני של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, נאמר שנתניהו לא מצפה מאזרח ערבי שישיר "נפש יהודי הומייה".

מוזר הדבר שראש ממשלת ישראל, הידוע ביכולתו הרטורית המשובחת, נדרש לשליח כדי להעביר מסר כה פשוט. האם לא הצליח להשיג את מספר הטלפון של ג'ובראן, ולכן נאלץ לעשות שימוש בשליח? או שמא אוצר המלים של נתניהו הצטמצם במהלך כהונתו כראש ממשלה לכדי השוואות היסטוריות בין האיום האיראני לשואה?

נדמה שהתשובה קשורה לאופן שבו ראש הממשלה מנסה לרצות את כולם מבלי לאבד פופולריות. המסר התומך לג'ובראן מאפשר לו להיתפש בקרב ציבור שוחרי הדמוקרטיה כמי שעומד על המשמר גם בתקופה בעלת מאפיינים מקארטיסטים, ואילו העובדה שמדובר במסר עקיף מאפשרת לו פתח מילוט - הכחשה למשל - במקרה שיותקף על ידי אותם גורמים מקארטיסטיים. במקום להתנהג כראש ממשלה ולהודיע בפומבי על תמיכתו בג'ובראן ועל ידי כך להשתיק חברי כנסת גזעניים דוגמת מיכאל בן ארי ודוד רותם, בוחר נתניהו להתחבא מאחורי צד שלישי כדי לא לפגום במטרייה האלקטוראלית שמגוננת עליו.

גם העובדה שעשה שימוש דווקא בעו"ד מולכו, שליחו המדיני, היא גרוטסקית. בפעם האחרונה שביצע שליחות בעבור ראש הממשלה, ניהל מולכו שיחות מול הפלסטינים במטרה לשוב למו"מ. ההתייחסות לג'ובראן כאל יעד מדיני, משל היה שר פלסטיני או שגריר ירדני, היא עלבון לאזרחי ישראל הערבים.

ועם זאת ראוי נתניהו להערכה. הוא הכיר בכך שאזרחי ישראל הערבים אינם יכולים לשיר את "התקוה". ביכולתו להציע פתרון שיאפשר גם להם לשיר את ההימנון.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ