קוני 2012 ואנחנו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"קוני 2012" הוא סרט בן חצי שעה, שנוצר על ידי הארגון "ילדים בלתי נראים". הסרט מתאר את לוחמת הגרילה האכזרית של האוגנדי ג'וזף קוני, מנהיג "צבא ההתנגדות של האל", המבוקש מספר אחת של בית הדין הפלילי הבינלאומי. ארבעה ימים לאחר הפצתו בפלטפורמות השונות באינטרנט, צפו בסרט כ-80 מיליון בני אדם ברחבי העולם. הוא נחשב לקמפיין הוויראלי המצליח בהיסטוריה.

את "קוני 2012" הגדיר היוצר ג'ייסון ראסל כ"ניסוי במדיה חברתית". מטרת הניסוי לממש את הכוח הווירטואלי במציאות עצמה. היעד שהציב ארגון "ילדים בלתי נראים" הוא להביא ללכידתו של קוני עד סוף 2012. הסרט אמנם פונה להמונים ברחבי העולם, אך מטרתו להפעיל לחץ על דמויות מפתח בפוליטיקה האמריקאית.

הקמפיין זכה לביקורות רבות, בעיקר בגלל העדר דיוק עובדתי ועל רקע הנסיגה בכוחו של קוני ובעיות בינלאומיות בוערות יותר, כמו הטבח בסוריה. אלא שהמשמעות האמיתית של "קוני 2012" חורגת מסיפורה של אוגנדה. איכותו האמנותית, המעורבות הרגשית שהוא מעורר, אופן הפצתו והאפקט העצום שחולל, הם הבשורה החשובה.

מדובר בקריאה הוויראלית הראשונה, שמופצת בקרב עשרות מיליוני בני אדם על ידי עשרות מיליוני בני אדם, לפעולה ממשית נגד עוולות שנעשות באזורים שונים בעולם. השיח הפוליטי-הציבורי, שלרוב מתקיים בתוך מדינות וביחס לנעשה בתחומן, נפרץ. גם מקורות ההזנה שלו השתנו: לא רק פוליטיקה מקומית וכלי תקשורת מסורתיים, אלא התערבות אוניוורסלית שמתרחשת בעזרת מדיה דיגיטלית שאינה מוגבלת באמצעי הפצה.

ישראל צריכה להביא בחשבון את "קוני 2012". לא מופרך להניח, שסרט דומה ייעשה גם ביחס לסכסוך עם הפלסטינים. כשתמונות קורעות לב של ילדים מדממים ייצרבו בתודעת עשרות מיליונים, ספק אם גם 46 עצירות לצורכי מחיאות הכפיים במהלך נאום של בנימין נתניהו בוועידת אייפא"ק יוכלו למחוק את הנזק.

Read this article in English: 'Kony 2012' and us

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ