מגרון חלקלק

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ביום רביעי שעבר, במלאות שבע שנים להחלטת הממשלה לאמץ את דו"ח המאחזים שקבע כי מגרון הוא מאחז לא חוקי שיש לפנותו, ביקשה המדינה מבג"ץ לדחות את פינוי המאחז הגדול ביותר בגדה המערבית עד סוף 2015. עד אז, נאמר בבקשת הפרקליטות, תיבנה למתנחלים התנחלות חדשה במרחק של שני קילומטרים מהמאחז. כל אותה עת יוסיפו המתנחלים ליהנות מדיור חינם על אדמה שהפרקליטות הודתה בפני בג"ץ שהיא נגזלה מתושבי הכפרים הפלסטיניים הסמוכים. על פי ההסכם עם מתנחלי מגרון, המינהל האזרחי ישקול בחיוב להותיר במקומם את המבנים במאחז המקורי.

הפנייה לבג"ץ היא צירוף של שוד לאור היום, זלזול בערכאה המשפטית הגבוהה ביותר והתעלמות מהסכמים בינלאומיים. החלטת בג"ץ לצוות על פינוי מגרון עד סוף חודש זה, התקבלה לאחר שבית המשפט העניק למדינה ארכה של יותר משלוש שנים לצורך הקמת שכונה חדשה למפוני מגרון בהתנחלות אדם. הסכם הפשרה החדש שבג"ץ מתבקש לאשר, מהווה פרס לתושבי המאחז שדחו את פשרת אדם, הבעייתית כשלעצמה. הממשלה מבקשת עתה מבית המשפט העליון לבטל את ההחלטה שהוא עצמו נתן ולשתף פעולה עם פגיעה בעיקרון הבסיסי של עליונות בית המשפט.

במקום לקיים את התחייבות הממשלה במפת הדרכים לפנות את כל המאחזים שהוקמו בעשור האחרון, בצד הקפאה מוחלטת של בניית התנחלויות, כדי לרצות את המתנחלים ובאי כוחם הפוליטיים, הממשלה מבקשת להקים - לראשונה מאז 1992 - התנחלות חדשה בלב הגדה המערבית. על פי אומדן של שלום עכשיו, ההוצאות הראשוניות של תכנון ההתנחלות החדשה והקמתה יעלו לאוצר המדינה 200 מיליון שקל בקירוב (ארבעה מיליון שקל בממוצע לכל משפחה).

הסכם הפשרה של הממשלה עם תושבי מגרון מרחיק את ישראל צעד נוסף מפתרון שתי המדינות ומסיום הסכסוך. היענות של בג"ץ לבקשת המדינה תאותת לתושבי שאר המאחזים, שבכל הנוגע למתנחלים אין ערך גם להחלטותיה של הערכאה המשפטית הגבוהה ביותר בישראל.

Read this article in English:The state's contempt of court

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ