חקירות כמו במשטרים אפלים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הממשלה החליטה בשבוע שעבר להפוך הוראת שעה זמנית לקבועה, ולתמוך בהצעת חוק שהגיש המשרד לביטחון הפנים לפיה המשטרה תהיה פטורה מתיעוד של חקירות חשודים בעבירות ביטחוניות. הוראת השעה ניתנה ב-2002 למשך של חמש שנים, והוארכה ב-2007 למשך של ארבע שנים נוספות. כעת החליטה ועדת השרים לחקיקה לפטור את המשטרה מתיעוד חקירות אלו באופן קבוע. מדובר בהצעה נפסדת ומסוכנת. לא בכדי התנגדו לה שלושת השרים היותר-דמוקרטיים בממשלה, דן מרידור, מיכאל איתן ובני בגין.

כל חקירה, כולל חקירה ביטחונית, חייבת להתבצע בשקיפות מרבית. אסור להסכים לכך שבמדינת ישראל יתבצעו חקירות הרחק מעין כל, ללא תיעוד ומכאן גם ללא כל פיקוח. אם משטרת ישראל חוששת מחשיפת התנהלותם של חוקריה בעת חקירתם של עצירים ביטחוניים, הרי שאז מדובר בעניין חמור ביותר. ואם כל החקירות נערכות כחוק, כפי שטוענים אנשיה, כי אז למה להסתיר? הטענה כי תיעוד עלול להביא לחשיפתם של החוקרים ושל שיטות הפעולה של המשטרה, מגוחכת: ניתן לתעד את החקירות ולדאוג שהתיעוד הזה לא ידלוף.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

רשימת העבירות המוגדרות "עבירות ביטחוניות" נרחבת וגמישה מדי בישראל. אבל גם אם תצומצם רשימה זו, אין לאפשר מצב שבו מתנהלת חקירה בלא שהדבר מתועד כהלכה. כבר הוכח בעבר שתיעוד החקירות יכול לתמוך או להפריך טענות של חשודים על עבירות שביצעו נגדם חוקריהם. אסור למנוע אפשרות זו. אם יתקבל החוק עלולים חוקרים להתעלל בנחקריהם, לענותם ולפגוע בהם, גופנית ונפשית, תוך ידיעה שאיש לא יוכל להוכיח זאת אי פעם. העדר התיעוד עלול אף לדרבן אותם לנהוג כך.

רק במשטרים אפלים מתקיימות חקירות בחשאי, הרחק מכל עין מפקחת או תיעוד ראוי. אסור שישראל תצטרף לקהילה הזאת. על הממשלה להיענות לערעורם של שלושת השרים, ולגנוז את הצעת החוק המקוממת הזאת, שמקומה לא יכירנה בשום משטר דמוקרטי.

Read this article in English: Interrogations in the dark

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ