הפקרות בבני ברק

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ככל שמתבררות נסיבות "גינת הזהב" בבני ברק, נחשפת תופעה של זילות חיי אדם והפקרתם. התברר, שבית האבות פעל בלא רשיון עסק ובלי אישור של רשות הכבאות וההצלה, למרות תלונה ממשרד הבריאות. ובכל זאת איפשרה העירייה למוסד - המוזנח עד כדי סיכון חיי הזקנים המתגוררים בו - להמשיך לפעול, תוך כדי פגיעה באיכות חייהם, בכבודם וברווחתם.

ועדה בין-משרדית לבחינת הצרכים בתחום המניעה והטיפול בהתעללות בזקנים, ניצולם והזנחתם פירסמה כבר ב-2002 מסקנות והמלצות, המתמקדות בצורך בהגברת האכיפה. ברוב מדינות המערב יש מערכת חוקים נרחבת בתחום זה, המגובה באכיפה וברשתות טיפול ורווחה. ואילו בישראל חל כרסום מדאיג ברשת הביטחון לזקנים.

הוועדה הבין-משרדית המליצה להקים מסגרת של בית בטוח, ייעוץ וייצוג משפטי חינם, קו חם, ועדת היגוי ארצית, פעילות להעצמת זקנים והרחבת מתן השירותים מטעם המדינה ועוד, אך ההמלצות לא יושמו.

במוסדות סיעוד לא מעטים יש הזנחה חמורה. המקורות להזנחה רבים, אך גורם מרכזי הוא הקיצוץ שנעשה ב-2008 בתקציב ליום אשפוז של קשיש בבית אבות; על פיו, בעבור כל קשיש תעביר המדינה למוסד 320 שקל. שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב ד"ר מיכל אגמון-גונן הורתה לבטל את המחיר הנמוך וקבעה ש"התעריף לוקה בחוסר סבירות קיצוני ואינו מאפשר קיום בכבוד של המאושפזים". ב-2008 נדרש לסוגיה גם מבקר המדינה; המבקר מצא, שבשנה הקודמת פעלו 49 מוסדות סיעודיים בלא רשיון ופיקוח, בתנאים ש"לא עונים לתנאי המחיה המינימליים הנדרשים".

ואמנם, באוגוסט 2011 הציג סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, תוכנית לרפורמה מקיפה בביטוח הבריאות הסיעודי. לצד חוק הפיקוח על המעונות וחוק ההגנה על חסרי ישע, נדמה שיש כלים לפקח, לסגור מוסדות ולהעניש בחומרה מנהלים עבריינים. דרושה בעיקר אכיפה מוגברת. הפקרת זקנים היא תעודת עניות מבישה לכל חברה.

Read this article in English:

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות