קצת צדק חברתי בדיור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים37
מאמר המערכת

שוב זה קורה; ראש הממשלה בנימין נתניהו מסתבך ודוחה החלטות חשובות. הפעם - בגלל הבטחות סותרות לשתי מפלגות יריבות. אלה אילצו אותו אתמול, ברגע האחרון, למשוך מהכנסת את הצעת הרפורמה החשובה שלו, כי לא נמצא רוב שיתמוך בה.

הפרשה נוגעת מצד אחד ל"רפורמת המרפסות" ומצד אחר לקריטריונים לקבלת דיור מסובסד. נתניהו הבטיח לישראל ביתנו להכניס את קריטריון "מיצוי כושר ההשתכרות", אך איש אמונו, יובל שטייניץ, הבטיח לש"ס בדיוק את ההיפך.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

במקרים דומים בעבר, החילונים פשוט ויתרו. הפעם ישראל ביתנו לא הסכימה לוותר. היא סירבה להצביע בעד "רפורמת המרפסות", כל עוד נתניהו לא ממלא את הבטחתו לה. אביגדור ליברמן אמר שהוא רוצה שהדירות הזולות יגיעו למעמד הבינוני החילוני, שעובד קשה, שמשלם מסים, שמשרת בצבא, אך לא זוכה לקבל כמעט דבר מהממשלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

לעומתו, אלי ישי ואריאל אטיאס מש"ס רוצים שהדירות הזולות יגיעו לזוגות צעירים חרדיים ולכן אינם מוכנים לצרף לקריטריונים את "מיצוי כושר ההשתכרות", כי רוב הזוגות הצעירים החרדיים אינם עובדים (בעיקר הגברים) ואינם מחפשים עבודה. הם חיים מקצבאות על חשבון הציבור.

רק לפני שבוע הוציא מינהל מקרקעי ישראל (שאטיאס הוא היו"ר שלו) מכרז לשיווק 1,400 דירות מסובסדות שיחולקו לפי הקריטריונים של ותק בנישואים (70 נקודות) ושירות בצבא ובמילואים (30 נקודות), בלי התייחסות ל"מיצוי כושר ההשתכרות", כך שבינתיים רוב הדיור המסובסד מגיע לחרדים. ליברמן הוכיח עד כה עמידה איתנה בנושא. לדבריו, "סדר העדיפויות הנכון זה מעמד הביניים, זה המיעוט הכי מקופח, ואנו דורשים שבדיור בר השגה יוכנס הקריטריון של מיצוי כושר ההשתכרות". גם ועדת טרכטנברג חושבת כך.

עכשיו הכדור חזר לידי נתניהו, והוא ייאלץ להכריע. נקווה שהפעם לא ימשיך לחלק לחרדים את כל המשאבים, אלא ייתן את הדירות המסובסדות למעמד הבינוני, שכורע תחת נטל המסים והמילואים, ומחפש קצת צדק חברתי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ