הכיבוש: מנגנון להשמדה עצמית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

בנימין נתניהו מייחד מאמצים רבים להעלאת תוכנית הגרעין האיראנית לראש סדר היום הבינלאומי. הבלטת האיום להשמדת "הישות הציונית" תרמה להגברת הלחץ של ארצות הברית ואירופה על איראן ולהידוק הסנקציות הכלכליות עליה. בעת ובעונה אחת ממשלת נתניהו מתגרה בקהילה הבינלאומית. במקום לקדם את המשא ומתן על פתרון שתי המדינות, היא מתעלמת מהקונסנסוס ומהחוק הבינלאומי ומהתחייבות כלפי הממשל האמריקאי. במקום לבודד את איראן ושותפיה בחיזוק הגורמים הפרגמטיים באזור, היא משחקת לידי סרבני השלום.

בקשת משרד האוצר להקצות 61 מיליון שקל ליישובים מעבר לקו הירוק, שאושרה שלשום בוועדת הכספים, איננה רק החלטה כלכלית. תקציב המדינה, כמו מדיניות התכנון והבנייה והתמיכה במאחזים, הוא כלי מרכזי למימוש מדיניות ההתנחלויות והנצחת הכיבוש. הזרמת תקציבים מיוחדים להתנחלויות, הנהנות ממילא מהטבות נדיבות - בעוד הפריפריה בתחומי הקו הירוק משוועת לסיוע - מלמדת על סדר העדיפויות האידיאולוגי, הפוליטי וחברתי של הממשלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

כדי לעקוף את מנגנוני הבקרה הממשלה מזרימה את הכסף המיועד לטיפוח ההתנחלויות לחטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית. בדו"ח המאחזים, שממשלת אריאל שרון החליטה לאמץ ב-2005, נאמר, שראשי החטיבה נתנו יד להקמת מאחזים בלי אישור הדרג המדיני המוסמך. אף שהדו"ח המליץ לצמצם את פעולת החטיבה מעבר לקו הירוק ולבטל את הקצאת הקרקעות ששימשו להקמת מאחזים - החטיבה להתיישבות ממשיכה לשמש כיד הארוכה של הממשלה בשטחים.

ממשלה המזהירה מפני "שואה שנייה" מוכרחה להתייצב לפני אזרחי ישראל ואומות העולם בידיים נקיות. טיפוח ההתנחלויות, תוך כדי גרירת רגליים במו"מ המדיני, הוא סטירת לחי בפני ידידי ישראל. העמקת הכיבוש היא מנגנון להשמדה עצמית של ישראל היהודית והדמוקרטית.


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ