הבחירות של חברי קדימה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המפלגה הגדולה בישראל הולכת מחרתיים לבחור את מנהיגה, והאירוע הפוליטי הזה מעורר בישראל מעט מאוד עניין; אין המחשה משכנעת יותר להידרדרותה של מפלגת האופוזיציה הראשית, קדימה. מפלגה שבאה לעולם בסערה - לאחר שמייסדה, אריאל שרון, פרש מהליכוד על רקע תוכנית ההתנתקות הנועזת שלו - גוועת עכשיו לאיטה. לראשונה בתולדות ישראל הפכה מפלגה שאיננה העבודה או הליכוד למפלגה הגדולה ביותר - והיא הולכת ונמחקת מהמפה הפוליטית כשבע שנים אחרי היווסדה. דומה שכישלון פוליטי מהדהד כזה לא ידעה ישראל.

ההנחה היא שמי שייבחר מחרתיים כמועמד קדימה לראשות הממשלה, תהיה זו ציפי לבני או שאול מופז, לא יוכל עוד לתקן את הנזקים החמורים שגרמה קדימה לעצמה. למחרת הבחירות האחרונות נקטה לבני עמדה עקרונית ראויה לכל שבח: היא סירבה להצטרף לממשלת הימין בראשות בנימין נתניהו. אבל מאז לא החמיצה שום הזדמנות לשגיאה: היא לא תיפקדה כמנהיגת האופוזיציה, לא הציעה אלטרנטיבה למדיניות הממשלה ולא השכילה להנהיג את מפלגתה ולקבוע לה קו ברור.

קדימה, שהתיימרה לייצג את המרכז, נהפכה למפלגת ימין לכל דבר, כשכמה מנבחריה מעורבים בחקיקת חוקים אנטי-דמוקרטיים. לבני לא השכילה לעצור את העשבים השוטים הללו שהשתלטו על מפלגתה, וכמותה גם הטוען לכתר - מופז. התוצאה: דמוקרטיה בלי אופוזיציה ומפלגה בלי מדיניות. עונשו של החטא הזה: הידרדרות בסקרים והפיכתה של קדימה למפלגה לא רלוונטית, למרות גודלה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

מתפקדי קדימה נדרשים מחר לבחור בין שני מועמדים שונים מאוד זה מזה. קשה לתאר את קדימה במצבה הנוכחי כחלופה ריאלית לשלטון. לבני משכנעת יותר ממופז כי לא תצטרף לנתניהו לאחר הבחירות, וזו סיבה טובה לתמוך בה, אם מאמינים שאכן למדה מטעויותיה. חברי קדימה שנחושים לשנות את הנהגתה צריכים לתמוך במופז, אך מתוך ידיעה שהם עשויים לראותו כשותף בממשלת ימין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ