סוף למהתלה במגרון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט הגבוה לצדק, מעוז הדמוקרטיה הישראלית המתגוננת מפני כוחות הקמים עליה מתוכה, הוכיח אתמול שוב את כוחו ואת חיוניותו. שבועות מעטים לאחר שפסק שיש לגנוז את ההכשר להשתמטות חרדים משירות צבאי ("חוק טל"), דחה בג"ץ את נוסחת הפשרה שגיבשה ממשלת ישראל, באמצעות השר בני בגין, עם המתנחלים שפלשו לקרקע פרטית והקימו עליה את מגרון. נוסחה זו היתה התחכמות עוקפת-חוק: היא קבעה שהמתנחלים יפונו למגורים בגבעה סמוכה, אך רק בעוד שלוש שנים וחצי, ובינתיים יישארו במקומם הנוכחי.

ישראל שדיברה אתמול מגרונו של בג"ץ סירבה להשלים עם המעקף. נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, חבר לשופטים מרים נאור וסלים ג'ובראן בדחיית נוסחת בגין. מגרון, כדברי השופטת נאור, הוא "אחד המקרים הקשים והחריגים ביותר בכל הנוגע למאחזים בלתי חוקיים. הוא משתרע על פני קרקעות נרחבות בבעלות פלסטינית פרטית ומוסדרת". החוק גוזר פינוי, והטענה שאכיפתו תחולל מהומות נדחתה בידי השופטים. למעשה, סירב בג"ץ להיכנע לאיומי המתנחלים, וקבע שלמרות הרצון להשיג הסכמה לפינוי בדרכי שלום, אין זה "שיקול בלעדי ומכריע, המסיג באופן מוחלט את השיקולים של פגיעה בקניין הפרטי ופגיעה בשלטון החוק".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

אילו הוגשה נוסחת בגין ואומצה לפני חמש שנים, כבר היתה תקופת השיהוי חולפת, והפגיעה בעותרים, בעלי הקרקעות, היתה מסתיימת. המתנחלים ניסו כל תכסיס להרוויח עוד ועוד זמן, כאשר מולם ניצבה ממשלה ידידותית, הנוהגת כאילו היא תלויה בקולותיהם בבחירות הפנימיות לליכוד ובכלליות לכנסת. אתמול בא בג"ץ ושם למהתלה המכוערת סוף. צפוי שעתה יחדשו מתנחלי מגרון את איומיהם להתנגד באלימות לפינוי. על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק, אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון ומפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לכוף את ראשם בפני בג"ץ, ולהיערך לפינוי באוגוסט, בלא התחכמויות והתחמקויות נוספות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ