מפלגה במקום ממשלה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

פרשת התפקדותם של אלפי אופנוענים לליכוד, שחשף אתמול אבי בר-אלי ב"TheMarker", מעוררת שתי שאלות עקרוניות: הראשונה נוגעת לזיקה (או לטשטוש הזיקה) שבין התפקדות למפלגה ובין דפוסי ההצבעה וההשתייכות האידיאולוגית אליה; השנייה מתייחסת לחברי הכנסת שבחרו להפעיל קבוצה בעלת עניין, שלא הצליחה לקדם את ענייניה כקבוצת לחץ בבית המחוקקים.

בעלי הרכב הדו-גלגלי, המהווים 4.4% בלבד מבעלי הרכב בישראל, הפכו בשנים האחרונות לשדולה חזקה במיוחד. לנוכח הירידה בהכנסות המדינה ממיסוי אופנועים וקטנועים, ושיעור ההשתתפות הגדול של כלי הרכב הדו-גלגלי בתאונות, ניסתה הממשלה פעמים אחדות לייקר את דמי הביטוח שלהם. לאחר שההתנגדות והמחאה שהביעו לא הניבו את הפירות הרצויים להם התפקדו כ-3,000 אופנוענים לליכוד. התוצאה - ציבור הנהגים יסבסד למעשה את רוכבי האופנועים בחצי מיליארד שקל.

האופנוענים טוענים, כי הם חוסכים לציבור כמיליארד שקלים בשנה בזכות הפחתת גודש התנועה, מניעת אובדן שעות עבודה והפחתה בזיהום האוויר, וכי מחירו הגבוה של הביטוח מביא לכך שצעירים רבים שאינם יכולים לשאת בנטל אינם מבוטחים כלל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

ייתכן שהם צודקים. ייתכן שלא. כך או כך, את הטיעונים הללו אמורה הממשלה לבדוק במסגרת שקלול ההיבטים הכלכליים והתחבורתיים של הרכב הדו-גלגלי. במקום זאת, הם הפכו למכשיר פוליטי בידי שדולה שבראשה עומדים שני ח"כים מהליכוד. השניים, כרמל שאמה הכהן ואופיר אקוניס, פקדו אופנוענים ושיכנעו את שר התחבורה להיטיב עמם.

פעילותם חושפת מציאות מדאיגה, המנתקת כל קשר בין התפקדות למפלגה לבין ההצבעה ביום הבחירות. ההתפקדות משמשת אמצעי לחץ, ואילו המפלגה וחברי הכנסת מטעמה משעבדים את החקיקה לגחמות בעלי עניין. על הממשלה, שאזלת ידה איפשרה את הפעילות הזאת, להחזיר לידיה את האחריות ולקבוע בעניין זה מדיניות מנומקת וברורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ