אופוזיציה - לא מילה גסה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למרות האדישות שליוותה את הפריימריס בקדימה, אין ספק שנפל דבר שלשום. כישלון היו"ר לשעבר, ציפי לבני, צורב במיוחד לנוכח התקווה הגדולה שאיפיינה את תחילת דרכה. לבני הצטיירה כמנהיגה ישרה, שאינה מוכנה להתפשר ולוותר על עקרונותיה, אך היא שילמה על כך מחיר יקר.

ייתכן שלבני שגתה כאשר סירבה להתגמש ולהקים קואליציה עם ש"ס, וייתכן שהפוליטיקה הישראלית, הנסחפת ימינה בהתמדה, לא היתה ממילא מניחה לה להנהיג ממשלת מרכז מתונה. כך או כך, לבני החמיצה את ההזדמנות שהעניקו לה בוחריה, להוביל אופוזיציה לוחמת והחלטית.

דומה שבהנהגת לבני, קדימה נרדמה בשמירה. רצף של חוקים גזעניים, החלטות מדיניות שגויות ואי-אמון גובר בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית, שהביא לידי מבוי סתום במשא ומתן - כל אלה לא עוררו אותה מרבצה. להיפך: חברי כנסת מובילים בסיעה השתתפו באופן פעיל בכל אלה ויצרו חזית אחידה עם הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי.

אפילו את המחאה החברתית של הקיץ הצליחה לבני להחמיץ. רק בחודשים האחרונים, כשהתנגדה בתקיפות להצעת החוק "ישראל מדינת הלאום של העם היהודי" של אבי דיכטר והתבטאה בחריפות נגד הגזענות, חשפה, באיחור מצער, עמדות מחודדות, המייצגות ציונות מתונה ושפויה. אך בסופו של דבר נראה, שלבני איכזבה את בוחריה, ולכן שאול מופז קטף ניצחון סוחף וקל. עתה יעמוד הוא לאותו מבחן.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

במובנים רבים, מופז הוא היפוכה המוחלט של לבני, שצמחה כנסיכה בליכוד. הוא רעב לשלטון, ומבטיח בהתלהבות שייאבק עליו. אבל הרצון לנהל מאבק נגד בנימין נתניהו איננו חזות הכל. כיו"ר קדימה, מופז מוכרח לעצור את התפוררות מפלגתו ולהנהיג אופוזיציה נחושה וחזקה.

האופוזיציה היא המפתח. רק אם מופז ישכיל לפזר את הטשטוש הפוליטי הנוכחי, להציג עמדות ברורות ולהנהיג את מפלגתו לעמידה איתנה מול הממשלה - ייווצר בישראל סיכוי לעתיד טוב יותר.

Read this article in English: Mofaz's test

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ