הקשיבו לברגותי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מרוואן ברגותי, מנהיג הפתח הבולט ביותר הכלוא בישראל, פירסם השבוע הודעה יוצאת דופן מכלאו. ברגותי קרא לבני עמו לפתוח בהתקוממות עממית נרחבת נגד ישראל, להפסיק עמה את המו"מ והתיאום הביטחוני ולהטיל עליה חרם. מוטב שבירושלים יאזינו לדבריו.

ברגותי, שנידון לחמישה מאסרי עולם, היה ממחוללי האינתיפאדה השנייה. גם לפניה הוא הזהיר את ישראל מפניה. בזמן שעוד היה מנהיג עממי שוחר שלום, שלא פנה לאלימות, סבב ברגותי בין פוליטיקאים ישראלים, מעצבי דעת קהל ומרכזי מפלגות ציוניות ודחק בהם להגיע להסדר עם הפלסטינים, שאם לא כן תפרוץ התקוממות. דבריו נפלו על אוזניים ערלות. איש לא שעה לאזהרותיו, האינתיפאדה הנוראה פרצה וברגותי נטל בה חלק מרכזי.

מכלאו רואה עכשיו ברגותי את הקיפאון במו"מ, את חוסר המעש של ישראל ואת הורדת סוגיית סיום הכיבוש והשלום עם הפלסטינים מסדר היום הציבורי בישראל, והוא שב וקורא לבני עמו להתקומם. אפשר להבין ללבו. אילו ישראל היתה חפצה בהסדר עם הפלסטינים היא היתה משחררת אותו זה כבר מכלאו. ברגותי הוא המנהיג האותנטי ביותר שהצמיח הפתח והוא היה יכול להוביל את עמו לקראת הסדר.

ישראל בחרה שלא לשחררו, לא בעסקה ולא כמחווה, ובו בזמן להתעלם מהמשך הכיבוש: אם לא מדברים עליו הוא לא קיים. הטמנת הראש הזאת בחול תתפוצץ בפרצופנו. הכיבוש אמנם יותר נוח בשנים האחרונות; גם הטרור הרצחני כמעט ופסק. התיאום הביטחוני עולה יפה והמצב הכלכלי בשטחים השתפר קמעה. אבל מי שחושב, כממשלת ישראל, שמצב עניינים זה יימשך באין מפריע לנצח, מוביל לעוד מעגל אלימות.

ברגותי ממליץ לעמו לבחור בדרך ההתנגדות הלא-אלימה. גם היא תבשר רעות לישראל. לכן, שלא כמו בפעם הקודמת - מוטב הפעם לשעות לדבריו, לפני שיהיה מאוחר מדי. אם תפרוץ התקוממות שלישית, ישראל לא תוכל להעמיד פני מופתעת: ברגותי הזהיר אותנו מפניה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ