שמונה בעקבות אחד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המספר 8 מהלך קסם, או שמא אימים, על בנימין נתניהו. 8 שקלים לליטר בנזין באוקטן 95 - רף עליון (בינתיים) למחיר הדלק. שמונה בערב - שעת מהדורת החדשות בטלוויזיה. חיבור של שני המספרים לשמינייה כפולה עלול להיות הרסני לפוליטיקאי החושש מרטינות גוברות של ציבור מתוסכל, בעיקר בהתקרב הבחירות. התוצאה: פניית פרסה מבוהלת, לקראת שידור החדשות, והפחתת שלושה רבעים מההתייקרות הצפויה, כך שמחיר הדלק ייעצר על 8.

ביומיים שלאחר התפנית של מוצאי שבת נשמעו תירוצים משונים מצד השותפים לה. שר האוצר יובל שטייניץ הכחיש שההחלטה התקבלה "בעשרה לשמונה" ואמר שבעשר דקות לשמונה רק הופצה ההודעה עליה. נתניהו ניצל את התקשורת האילמת, המתעדת את נאומיו בפתח ישיבות הממשלה ללא שאלות מביכות, כדי לנמק את העלאת מחיר הדלק בצורך לרכוש סוללות נוספות של כיפת ברזל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

מכאן שמי שמתנגד לייקור הדלק מוכן שאוכלוסייה אזרחית תספוג רקטות, רק כדי שיוכל לתדלק בזול להנאתו; אבל אם כך, מדוע הסתפק נתניהו ברבע מההתייקרות שתיכנן, ויתר על המיסוי הנחוץ למימון ההוצאות ולא התווה מראש תקציב ביטחון נאות לרכישת מיירטי רקטות שיגוננו על ישראל כולה, בלי להמתין לחסדים אמריקאיים המגבילים את העצמאות והריבונות שהוא מתהדר בהן?

הדלק ושמונת השקלים שלו, שישראלים עוד עלולים להתגעגע אליהם אם תחריף המתיחות האזורית והעולמית עם איראן, הם רק משל למנהיגותו הרפה של נתניהו. ראש הממשלה נדהם לגלות בכל חודש, לקראת סופו והעדכון המסורתי במחיר הדלק, שהמחוג מטפס מעלה. זו אינה מתקפת פתע בטילי שיהאב, רק פעולה חשבונית הניתנת לקיזוז בהורדת מסים, אך כך שוקלת הממשלה ומכריעה. אבל הכותרת "מחליטים" לסיכומי הממשלה מטעה. חלופות נכונות יותר הן "מדברים" או "נבהלים".

לא מחיר הדלק צריך להדאיג את אזרחי ישראל, אלא המחליטים עליו.

Read this article in English: The bewitching number eight

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ