הפינוי בחברון: מהלך נכון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ניסיון נוסף של המתנחלים לכופף את החוק בגדה על פי האידיאולוגיה הקיצונית שלהם נכשל אתמול עם פינוי "בית המכפלה" בחברון. כל זאת לאחר ששר הביטחון אהוד ברק והיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין הבהירו לראש הממשלה, כי דחיית ביצוע צו הפינוי שהוציא המינהל האזרחי עלולה להלהיט את הרוחות באזור, תוך כדי ביזוי החוק ופגיעה בסמכות המפקד הצבאי ושר הביטחון. זו היתה תזכורת חשובה לכך שהגדה איננה מדינת המתנחלים, שבה כל נער גבעות הוא מלך.

אף שפרשת הבית בחברון הסתיימה לפי שעה בכי טוב, היא הותירה אחריה ריח רע. שר החוץ, אביגדור ליברמן, איים, שאכיפת הצו תערער את יציבות הקואליציה. שר התחבורה, ישראל כץ, הפגין את יחסו לשלטון החוק בתקיעת מזוזה בבית העבריינים. ממלא מקום ראש הממשלה, השר משה יעלון, והשר יולי אדלשטיין דרשו להפקיע את הטיפול בהתנחלויות מידי ברק. על ראש הממשלה לדרוש מחבריו למפלגה ומשותפיו הקואליציוניים לבחור בין שלטון החוק וקידום השלום לבין עידוד העבריינות והנצחת הסכסוך.

כדי להרגיע את הרוחות בימין הכריז בנימין נתניהו על כוונתו להכשיר את ההתנחלויות סנסנה, רחלים וברוכין ולהתאמץ להכשיר גם את שכונת גבעת האולפנה בבית אל כדי למנוע את הריסתה. המתנחלים אינם ראויים לפיצוי על שהואילו להתפנות ממאחז לא חוקי. הפעולה הנחושה צריכה לשמש תקדים למדיניות הממשלה ביחס לכל המאחזים הלא חוקיים בגדה.

על נתניהו להבהיר למתנחלים ולפטרוניהם בממשלתו, כי אין די ברכישת בית או מגרש בחברון או במגרון כדי לקבוע עובדות מדיניות וביטחוניות בשטח. הכשרת מאחזים אינה עולה בקנה אחד עם הצהרתו שהוא שואף לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים כדי למנוע את הפיכת ישראל למדינה דו-לאומית. על המהלך הנכון של פינוי בית המכפלה להיות מלווה בצעדים בוני אמון עם הפלסטינים; בשטח ובחדר המשא ומתן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ