רווחה, לא צדקה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר הרווחה משה כחלון הכעיס השבוע את עמותות הסיוע וחלוקת המזון, כאשר מתח ביקורת על שיטת "זריקת הארגזים" המשפילה, כדבריו, והאשים את מנהלי העמותות במשיכת משכורות על חשבון החלשים. העמותות מצדן טענו, שהן ממלאות חלל שהממשלה יצרה.

יש לקוות שדברי כחלון והסערה שחוללו יעוררו דיון ציבורי ויובילו לשינוי מדיניות. בניגוד לרבים מקודמיו בתפקיד, כחלון מאמין בהחזרת האחריות על רווחת האזרח למדינה. נראה שהחזית שפתח מול העמותות תדרוש ממנו עמידה תקיפה כמו זו שהפגין מול חברות הסלולר. אפשר להניח שהתנסחותו החריפה נובעת, בין היתר, מהלחצים שמפעילות העמותות באחרונה, בעזרת ועדת הכספים והשדולה לביטחון תזונתי בכנסת, בתביעה שהמשרד יעמיד לרשותן שוב את קרן הסיוע לעמותות, בסך 200 מיליון שקלים, על פי התחייבות הממשלה.

התחייבות זו היוותה חלק מההסכם הקואליציוני עם סיעת העבודה בראשות אהוד ברק, במסגרת מדיניות הדוגלת בהעברת סמכויות ממלכתיות למגזר השלישי. הרחבת הסיוע לעמותות המזון נבעה גם מהשילוב בין הריבוי העצום של העמותות להידלדלות משאביהן בעקבות המשבר העולמי.

ריבוי העמותות משקף מציאות מורכבת, שבה משמשים בערבוביה מצוקה אמיתית וניצולה לצרכים פוליטיים ואחרים. ארגונים הפועלים ברוח המודל הפילנתרופי האמריקאי מתחרים בארגונים חרדיים וביחצ"ני צדקה, וכולם סוחטים את בלוטת החמלה התקשורתית מדי ערב חג.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

המצוקה איננה עניין פולקלוריסטי. הוועדה לביטחון תזונתי מטעם משרד הרווחה, שהגישה את מסקנותיה במארס 2008, קבעה אמנם ש-31% ממשקי הבית בישראל שרויים במצוקה תזונתית, אך במקביל קראה להסדרה ממשלתית של חלוקת המזון. המלצה זו לא יושמה.

הביקורת שמתח השר כחלון על העמותות מוצדקת, וחלוקת התלושים שיזם היא צעד נכון, אך אין בכך די. עתה עליו להוביל מדיניות ברורה של רווחה במקום צדקה.

Read this article in English:Welfare, not charity

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ