נתניהו, עשה, אל תנכה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בראיון החג שהעניק ל-TheMarker טען ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "אם אתה מנכה את הערבים והחרדים ממדדי האי-שוויון - אנחנו נמצאים במצב מצוין" (סמי פרץ ומוטי בסוק, 6.4). הוא נדרש לסוגיה בעקבות פרסום מדד ג'יני של ה-OECD, שמצא כי בשני העשורים האחרונים גדלה רמת האי-שוויון בישראל וכעת היא שנייה רק לרמתה בארצות הברית.

הניסיון של נתניהו "לנכות" אוכלוסיות מוחלשות מהמשוואה ולצייר תמונת מצב אידילית, הוא חלק מהיערכותו לחידוש המחאה בקיץ על ידי קריצה למעמד הבינוני, ש"מרגיש שהוא מממן את שני הסקטורים שציינתי".

הקביעה של ראש הממשלה היא דוגמה להיפוך בין סיבה למסובב: שתי האוכלוסיות שהוא מציין כ"בעייתיות בישראל", החרדים והערבים, לא נהפכו לכאלה מכוח עצמן, אלא בעידוד ממשלות ישראל, כולל זו הנוכחית.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

נתניהו שותף מלא לשחרור החרדים מלימוד מקצועות הליבה, שהוא גורם מרכזי לאבטלה. הוא יכול לטעון ש"תוספת של 15 אלף התחלות בנייה היא לא רק לחרדים", אבל האמת שונה: הכנסת סעיף "ותק בנישואים" כקריטריון מרכזי לסבסוד דירות; הקביעה כי 45% מהדירות יוקצו למשפחות עם שלושה ילדים ומעלה; הסירוב להכניס למשוואה "מיצוי כושר השתכרות" - כל אלו הן החלטות ממשלתיות, שיוצרות "אוכלוסיות בעייתיות".

אלא שבניגוד לכניעה נוכח דרישת החרדים לא לקחת חלק בחיים היצרניים, הממשלה היא האחראית המרכזית לשורה ארוכה של כשלים מבניים (השקעה נמוכה בחינוך, אפליה בגישה למשאבים ציבוריים, מחסור קריטי באזורי תעשייה שצמודים לערים ולכפרים הערביים), שגורמים לשיעורי תעסוקה נמוכים בקרב הערבים - בפרט נשים - ולהדרתם מהזרם המרכזי של החברה.

נדמה שבמקום לצייר עצים שאינם מתייחסים לענפים המוחלשים בישראל - עדיף שנתניהו ידאג להכנסת החרדים למעגל העבודה, ויוביל לתיקון בחינוך, בהשקעות בפיתוח, ובעיקר ביצירת אווירה ציבורית חיובית כלפי הערבים.

Read this article in English: The downside of leaving them out

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ