עקיפה מסוכנת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בשעה שפסיקת בג"ץ בנוגע לחוק טל מאיימת על שלמות ממשלת נתניהו, שלף שר המשפטים, יעקב נאמן, מסלול חדש-ישן לעקיפת בג"ץ. משרדו פירסם בסוף השבוע שעבר טיוטה ראשונית של חוק יסוד: החקיקה, שנועד לאפשר לכנסת לחוקק מחדש - ברוב של 65 חברי כנסת - חוק שנפסל בידי בית המשפט העליון. החשד שהחוק נתפר על פי מידות הקואליציה הנוכחית נובע מהפער שבין הנוסח החדש לבין המלצת ועדה, שנאמן עצמו עמד בראשה, שהציעה ב-2004 לאפשר לרוב של 70 ח"כים לחוקק חוק עוקף בג"ץ.

הצעת החוק נותנת לכנסת סמכות לכונן חוקה, מסדירה את מעמד חוקי היסוד, ומסדירה את סוגיית הביקורת השיפוטית על הרשות המחוקקת. יש לקוות, שחברי הכנסת לא יניחו הפעם לאינטרסים סקטורליים להכשיל את הניסיון להשלים את החסר ביחסים שבין האזרח לשלטון. צמצום הרוב הפרלמנטרי הנדרש, מ-70 ל-65, פוגע בתרומה של חוק יסוד: החקיקה לביצור הדמוקרטיה הישראלית.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

על שר המשפטים להסביר לציבור, מה השתנה מאז המליץ לקבוע, שהרוב הנדרש כדי לגבור על בג"ץ הוא 70 חברי כנסת - מספר שגם הוא נמוך מהראוי כדי למנוע חקיקה אנטי חוקתית, או פגיעה בזכויות האזרח - ועד שהציע להסתפק ברוב של 65 ח"כים כדי לחוקק חוק חדש, שיהיה תקף במשך חמש שנים. על פי תזכיר החוק, יהיה ניתן להאריכו בחמש שנים שוב ושוב, ברוב קטן יחסית. וכך, במקרים מסוימים, עלולות להתבטל פסיקות שנועדו להגן על האזרח מפני עריצות הרוב ומהחלטות לא הוגנות של הרשות המבצעת.

מערכת החוקים והיחסים בין הכנסת לבית המשפט העליון יקרים מדי מכדי שייהפכו כלי משחק בהגנה על המערכת הפוליטית. מאחר שאין זאת הפעם הראשונה שנאמן מנסה לפגוע במרקם העדין הזה, על ראש הממשלה להורות לו להידבר עם נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, שלא הובא בסוד העניין - קודם שהוא מניח את ההצעה על שולחן הממשלה ומגיש אותה לכנסת.

Read this article in English: Dangerous bypass

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ